Poklady Vysočiny se před okružní jízdou krajem představují v Jihlavě

Kubistický obraz od Emila Filly nebo skoro 1,5kilogramový stonařovský meteorit. V Jihlavě můžete ode dneška vidět výběr toho nejzajímavějšího, co se skrývá v depozitářích krajských muzeí a galerií. Na jedinečnou výstavu přispělo celkem sedm institucí. Všechny předměty se vydaly na okružní jízdu po kraji, první zastávkou je právě Muzeum Vysočiny a Oblastní galerie v krajském městě

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dům, který Matěj Havlíček koupil v roce 1840. Dnes Muzeum Vysočiny s expozicí mapující život Karla Havlíčka Borovského.

Dům, který Matěj Havlíček koupil v roce 1840. Dnes Muzeum Vysočiny s expozicí mapující život Karla Havlíčka Borovského. | Foto: Český rozhlas, Radomír Šofr

„Teoreticky jsme mohli vybírat z 900 tisíc kusů předmětů. To je přibližný počet předmětů, které v krajských muzeích a galeriích jsou,“ představuje výběr Pokladů Vysočiny ředitel jihlavského muzea Karel Malý.

Nakonec sítem prošly dvě stovky exponátů. Kurátoři ze všech krajských galerií a muzeí výstavu rozdělili do jednotlivých odvětví tak, aby se v ní návštěvníci dobře orientovali.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poklady Vysočiny představil Daniel Zach

„Rozdělili jsme to, jak tady vidíte, na „Poklady něčeho". Můžete se podávat na poklady živé přírody, poklady podzemí čili geologie, poklady z hradů a zámků a takhle to prochází všechny skupiny.“

Jednou z nejobsáhlejších sbírek v krajských muzeích je živá příroda. Podle Kláry Bezděčkové z jihlavského muzea čítá přes dvě stě tisíc preparovaných živočichů.

„U živé přírody je trošku problém, že přírodniny jsou velice křehká věc, takže to vystavování je velice problematické. A na putovní výstavu jsme museli být opravdu pečliví, abychom exponáty neponičili, ale abychom mohli ukázat to, čím se můžeme pochlubit.“

Návštěvníci si mohou prohlédnout nejen to nejzajímavější a nejhodnotnější, co čtyři krajská muzea a tři galerie nabízejí. Nahlédnou i za oponu výstavy, jak ukazuje Martin Kos, který má na starosti historickou sekci:

„Je zde vystaveno empírové křeslo, které můžou návštěvníci zhlédnout ve stavu původním, neupraveném a vedle něj je umístěné už v restaurovaném stavu tak, jak by mělo vypadat.“

Výstavu Pokladů Vysočiny lidé uvidí v Jihlavě do února. Poté zahájí svoji cestu po dalších muzeích a galeriích v kraji.

Daniel Zach Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme