Porota složená z architektů rozhodne o nové podobě pražské Štvanice

Porota veřejné architektonické soutěže na proměnu pražského ostrova Štvanice bude o víkendu rozhodovat o jejím vítězi. Budoucnost ostrova je ostře sledovaným tématem už několik let, přinejmenším od doby, kdy hlavní město Praha muselo zbourat část tamního zimního stadionu, tedy stavbu se statutem kulturní památky. Město poté vypsalo soutěž na novou podobu celého ostrova.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ostrov Štvanice | Foto: Filip Jandourek

Hodně Pražanů se na Štvanici učilo bruslit a hodně Čechoslováků s napětím u rozhlasových přijímačů poslouchalo Josefa Laufra, jak komentuje hokejová utkání. První nahrávka pochází z roku 1936. Premiérový zápas se na ještě rozestavěném stadionu hrál už o pět let dřív.

Štvanice se ovšem nezapsala jen do dějin tuzemského sportu, ale i do knih o české architektuře jako pozoruhodná funkcionalistická stavba Josefa Fuchse.

Přehrát

00:00 / 00:00

O architektonické soutěži na podobu ostrova Štvanice informovala redaktorka Michaela Vetešková

„To byla otevřená konstrukce. Kluziště bylo pod širým nebem a kryté byly jen tribuny. Mělo to trochu jiný půvab, než dneska taková trochu bedna,“ uváděl památkář Ondřej Šefců v roce 2011 krátce před stržením památkově chráněné dřevěné konstrukce stadionu.

„Posledních zhruba 20, 25 let se tady sice asi intenzivně bruslilo a sportovalo. Ale jak se zdá, o ten stadion bohužel nikdo nepečoval,“ dodal.

Legenda vzala za své. Teď by mohla vzniknout nová, protože radnice chce - na základě územního plánu - aby se na místě bývalého stadionu také sportovalo. Ostrov by podle magistrátu měl být místem i pro odpočinek a pořádání kulturních akcí. Spekuluje se o tom, že by tam mohl vzniknout zimní stadion i nová koncertní síň.

A do veřejné soutěže se přihlásilo osm desítek renomovaných architektonických kanceláří. Do užšího výběru zvolila porota desítku nejlepších návrhů.

Co konkrétně autoři ve svých studiích navrhují, nechtěla radnice sdělit s ohledem na podmínky soutěže. První etapa přestavby areálu by měla stát asi půl miliardy korun. Vítěz samotné soutěže pak od magistrátu dostane milion korun.

Michaela Vetešková, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme