Portréty a životní příběhy stoletých Čechů jsou k vidění v opavském Obecním domě

Do tváří stoletých Čechů a Češek mohou ode dneška pohlédnout návštěvníci Obecního domu v Opavě. Portréty i životní příběhy nejstarších obyvatel regionu tam představuje fotograf a opavský rodák Jan Langer. V unikátním cyklu vedle sebe seřadil snímky seniorů, kteří už mají stovku za sebou, a jejich fotky z mládí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Portrét jedné ze stoletých Češek spolu s fotografií z mládí | Foto: Jan Langer

Jan Langer za projekt získal cenu na festivalu Prague Photo 2012. Už při první návštěvě jedné z portrétovaných osob si uvědomil, jak si tito lidé váží svých vzpomínek:

„Napadlo mě, že by bylo možné vhodnou formou zaznamenat relativitu běhu času právě tím, že bych udělal aktuální portréty podle starých dobových fotografií a že by se na to dala naroubovat spousta věcí, které se dají najít mezi řádky.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem večerních Ozvěn dne byl fotograf Jan Langer

Příběhy, kterými fotograf Jan Langer doložil své portréty, jsou různé. Velmi prý záleží na tom, jak často jsou fotografovaní lidé obklopováni svými rodinnými příslušníky a jaké vztahy mezi sebou mají.

„Řekl bych, že ti, kteří mají vztahy v pořádku, ať už se svými životními partnery nebo dětmi, většinou žijí život spokojený a velmi vyrovnaný. Naopak ti, kteří ať už děti třeba nemají nebo vztahy nejsou ideální, tím jakoby trpí,“ míní Langer.

Seniorů se fotograf často ptá, jak hodnotí svůj uplynulý život, co si po sto letech ze života nejvíce zapamatovali nebo co považují za nejsilnější vzpomínku, kterou si uchovávají v hlavě. Každý si pak podle něj může vyložit po svém, co se v pohledech vyfotografovaných lidí skrývá nebo co naopak zůstává skryto:

„Samozřejmě je možné pozorovat, jak se ty tváře mění, jak se mění fyzický stav těch lidí, ale také je možné sledovat, jestli ten člověk má nějaké vnitřní vyzařování, které i po 80 letech zůstává neměnné.“

Martin Křížek, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme