Portréty sedmi maršálků se vrátily do Sněmovny. Vidět je může i veřejnost

Portréty sedmi maršálků českého zemského sněmu z let 1861-1913 zdobí od středy reprezentační prostory před kanceláří předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslavy Němcové. Obrazy poskytlo dolní komoře jako dlouhodobou zápůjčku ministerstvo kultury, které zaplatilo jejich restaurování.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ferdinand Lobkowicz na jednom z obrazů

Ferdinand Lobkowicz na jednom z obrazů | Foto: miroslavanemcova.cz

„Dozvěděla jsem se, že existují tyto portréty, jela jsem se podívat do zámku Vrchotovy Janovice, kde dva z nich, ty již restaurované, visely. Pak jsme s panem ředitelem Národního muzea zjistili, že těch pět je v jeho depozitáři v žalostném stavu, rozpadajících se rámů, velmi poškozených maleb, místy děravých. Napřed jsem si myslela, že nám to převedou zpátky do majetku, což se ukázalo, že nejde, takže byla uzavřena dlouhodobá zápůjčka s tím, že pan ministr zaplatil i restaurování zbývajících pěti obrazů ze svého rozpočtu,“ řekla Rádiu Česko předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Portréty sedmi maršálků se vrátily do Sněmovny. Vidět je může i veřejnost. Rozhovory připravila Milada Richterová.

O tom, že obrazy by neměly být na veřejně přístupném místě, rozhodli odborníci: „Já jsem si původně myslela, že by mohly být například v kuloárech, před jednacím sálem. Pak přišli odborníci, kteří říkali, že tam je riziko, že tam někdy chodí i návštěvy, které by třeba ty obrazy mohly poškodit a že v rámci ochrany té sbírky jako celku, protože těch sedm obrazů je opravdu unikátních v tom, že tvoří ucelenou sbírku, takže se vrátí do těchto prostor. Samozřejmě při všech příležitostech, kdy tady budou návštěvy, budou to chtít vidět, tak kdykoli je sem pustíme, aby se mohli na ně podívat.“

Jak Němcová upřesnila, zájemci mohou obrazy vidět například při dnech otevřených dveří anebo školy při prohlídkách parlamentu:

„Neznamená to, že tím, že jsou tady ty skleněné dveře, které oddělují prostory předsedy Poslanecké sněmovny, že to je nepropustné. Určitě budeme stát o to, aby co nejvíc lidí mohlo obrazy vidět.“

Obnovení obrazů stála 119 000 Kč

Vrátit obrazy do Sněmovny pomohl ministr kultury Jiří Besser. Vymyslet musel zákonný způsob, aby obrazy sedmi maršálků českých zemí mohly viset v budově, odkud původně pocházely. Potom díla restaurovali pracovníci Národního muzea.

„Rozpočet ministerstva to stálo 119 000 korun včetně DPH a myslím si, že přesně na tyto účely by měly být státní peníze takto používány,“ uvedl ministr.

Besser věří, že obrazy na stěnách „přežijí“: „To je dlouhodobá zápůjčka, takže by neměla podléhat politické zkáze a mělo by být do budoucna jedno, jestli je předsedkyní Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová a ministrem kultury Jiří Besser. Věřím, že těch sedm maršálků tady „přežije“ dlouhou dobu na zdech, odkud pocházeli původně.“

Výročí prvního zasedání obnoveného českého zemského sněmu

Vystavení obrazů souvisí se 150. výročím od prvního zasedání obnoveného českého zemského sněmu, které si připomeneme 6. dubna.

Do roku 1918 bylo všech sedm obrazů umístěno v tehdejší sněmovně říšské rady, pak putovaly do depozitáře. Od roku 1939 byly uschovány v Národním muzeu.

Některé z portrétů byly v minulosti vystaveny například v Rudolfinu v roce 1906, objevily se také v roce 1916 na Staroměstské radnici na expozici s názvem Praha 1750-1850.

V novodobé historii měla veřejnost možnost vidět obrazy maršálků na výstavě Byla vojna s Francouzem na přelomu let 2005 a 2006 v hlavní budově Národního muzea.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme