Poslanecká sněmovna zve návštěvníky na prohlídku svých prostor

Lidé si mohou během dnešního dne prohlédnout místo, kde se schvalují zákony. Poslanecká sněmovna totiž otevírá své brány v rámci dne otevřených dveří. Návštěvníci si mohou dolní komoru parlamentu prohlédnout mezi 9. a 16. hodinou. O prohlídku je velký zájem. Otevřeno je i sídlo horní komory parlamentu - senátu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé při prohlídce jednacího sálu poslanecké sněmovny | Foto: Lucie Husárová 1

V rámci prohlídky sněmovny čeká zájemce hlavní zasedací sál, jednací místnosti výborů a další prostory ve Smiřickém, Šternberském a Thunovském paláci. Senát zpřístupní i prostory, které jsou v rámci běžných prohlídek uzavřené. Mezi čtrnáctou a patnáctou hodinou uvítá návštěvníky osobně i předseda horní komory Milan Štěch.

Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová předem správně odhadla, že návštěvníky bude asi nejvíce zajímat právě jednací sál.

„To je takový magnet, do kterého se budou chtít podívat, a zároveň znám ze všech těch návštěv, které sem chodí, že všichni vydechnou a říkají – to je tak malé, v televizi to vypadá mnohem větší. Tak bych jim doporučila, aby si s výkladem prohlédli tuto památku, protože je to navíc unikátní prostor,“ upozorňuje.

Pro zájemce má ale ještě další tipy. „Určitě bych jim poradila, aby si nenechali ujít při vstupu dole v přízemí galerii historických listin, které dokumentují naši státnost. Mohou tam vidět faksimilii například Zlaté buly sicilské nebo zakládací listinu Karlovy Univerzity nebo například báječný dokument, který já mám ráda, který napsal Alois Rašín v říjnu roku 1918 – návrh první Ústavy samostatného Československa. Samozřejmě, že tam je spousta dalších listinných pokladů naší historie,“ doporučuje.

O prohlídky je velký zájem, před devátou hodinou ráno na Malostranském náměstí čekalo velké množství lidí. Loni přišlo 8. května do sněmovny osmi tisíc lidí a do senátu dva a půl. Další možnost prohlídky obou komor parlamentu budou mít lidé 28. října.

Jaroslava Malínská, Lucie Husárová 1, Věra Pfeifferová, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme