Poslední zlatá mince v sérii patří Dolu Michal

V Ostravě proběhla vernisáž zlaté mince Dolu Michal. Přímo do areálu ostravského dolu ji přivezl guvernér České národní banky Miroslav Singer. Mince uzavírající rozsáhlou sérii byla vyražena podle výtvarného návrhu akademického sochaře Zbyňka Fojtů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Akademický sochař Zbyněk Fojtů a mince vyražená podle jeho návrhu

Do soutěže se přihlásilo celkem dvaadvacet sádrových modelů od sedmnácti výtvarníků. Návrh Zbyňka Fojtů nakonec vyhrál jednoznačně jako jediný finalista.

Jako jeden z mála totiž Zbyněk Fojtů zobrazil vedle architektonických objektů i prvky technického zázemí dolu. Například detail z unikátní kompresorovny. Porota navíc ocenila vysokou výtvarnou úroveň, dokonalou modelaci a vyváženou kompozici obou stran návrhu.

Mince je velká něco přes dva centimetry. Vyraženo je třináct tisíc kusů a zájemci si ji mohou koupit za přibližně sedm a půl tisíce korun

Jedná se o poslední sběratelský kus ze série znázorňující kulturní památky technického dědictví České republiky. Od roku 2006 v ní vyšlo celkem deset mincí – například s motivy pražského Klementina, losinských papíren nebo plzeňského pivovaru.

Michal Schoffer, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme