Praha poprvé představí expozici Slovanské epopeje. Instalace se prodražila

Praha dnes poprvé ukáže expozici Slovanské epopeje. Obrazy inspirované slovanskou mytologií a dějinami Čechů a Moravanů z let 1912 až 1926 uvidí první hosté večer na slavnostní vernisáži. Veřejnost se ale na dílo Alfonse Muchy podívá ve velké dvoraně Veletržního paláce až od zítřka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahájení výstavy Slovanské epopeje Alfonse Muchy | Foto: Filip Jandourek

Po mnohaměsíčním zpoždění je speciální výstava Slovanské epopeje připravená ve Veletržním paláci. Odklad způsobily technické úpravy výstavních prostor. Instalace cyklu obrazů se navíc prodražila, a to o plných 21 milionů korun.

„Bylo nezbytné vystavět dřevěné konstrukce, na kterých jsou plátna zavěšená. Nebylo totiž možné fixovat obrazy do stěn velké dvorany, protože se jedná o kulturní památku. Bylo také nutné doplnit osvětlení, zvlhčovače vzduchu a topný systém,“ popsal ředitel Galerie hlavního města Prahy Milan Bufka.

Muchovy obrazy se vracejí na místo, kde se představily veřejnosti už v roce 1928. Spoluautorka výstavy Lenka Bydžovská dnes Radiožurnálu řekla, že koncepce a instalace cyklu proběhla přesně podle představ Alfonse Muchy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel Galerie hlavního města Prahy Milan Bufka ve večerních Ozvěnách dne

„Který opravdu slovanskou epopej budoval jako velký příběh, který má jasný sled obrazů. Ty obrazy jsou podle jeho přání řazeny podle dat, kdy se jednotlivé události odehrávají. Od úvodních tří obrazů z nejstarších dějin slovanstva přes různé výjevy z českých dějin i všeslovanských dějin až po vrcholnou Apotéozu,“ přiblížila.

O převoz Muchových obrazů vedla Praha vleklé spory s Moravským Krumlovem, který na tamním zámku dílo vystavoval. Hlavní město se ale opíralo o fakt, že Alfons Mucha daroval obrazy Praze. Jako podmínku stanovil, že pro ně metropole nechá postavit novou výstavní budovu. To ale hlavní město dosud nesplnilo. Právě to byl zase protiargument Moravského Krumlova.

Velkou dvoranu Veletržního paláce má město od Národní galerie pronajatou na dva roky. Milan Bufka ale počítá s tím, že tam obrazy ale zůstanou i po této době.

„Smluvní dokumentace nám dává možnost uplatnit ještě jeden rok. Je tam obce i na rok 2014, kterou s největší pravděpodobností uplatníme. Věřím, že výstava bude ve velké dvoraně i po tomto roce," řekl Milan Bufka.

Igor Maňour, Zuzana Filípková, Nikola Bojčev, Veronika Sedláčková, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme