Pražské věže se otevírají veřejnosti. Muzeum plánuje první výstavy

Muzeum hlavního města Prahy umístí část sbírek do pražských věží. Ty do své správy získala letos v lednu a část z nich na čas uzavřela kvůli jejich rekonstrukci. V současné chvíli jsou z 90 procent přístupné veřejnosti. Do budoucna plánuje muzeum i komentované prohlídky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zasněžená Praha 10.1.2010 - U Staroměstské mostecké věže | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Na komentovanou prohlídku třeba Staroměstské mostecké věže si ale návštěvníci ještě budou muset nějakou dobu počkat. Zatím jim musí postačit samotný interiér.

„V současné době máte příležitost seznámit se s interiéry těchto krásných věží v jejich autentické kráse, bez expozic. Já si myslím, že to stojí za to a že skutečně je vidět to, co dlouhé roky vidět nebylo. A až uděláme expozice, tak zase některé prvky vidět nebudou,“ říká ředitelka Muzea hlavního města Prahy Zuzana Strnadová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Co pro návštěvníky chystají pražské věže, zjišťovala Magdaléna Medková

Prostory věží získalo muzeum magistrátu za účelem prezentace historické sbírky veřejnosti. Výstavy by se ve věžích měly objevit na podzim. Kurátoři a kurátorky chtějí především připomenout historický kontext staveb a jejich původní účel.

„Když jsme se nad tím s kolegy zamysleli, tak jsme si začali přát, aby funkce věží byly připomenuty i veřejnosti. Takže na Prašné bráně bychom rádi prezentovali stručné dějiny pražského opevnění a pražské pevnosti.“

„V Petřínské rozhledně bychom chtěli udělat expozici týkající se té rozhledny a rozhleden vůbec, ve spolupráci s Klubem českých turistů. Protože to je připomenutí konce 19. století par excelence,“ uvádí příklady vedoucí kurátorka Pavla Státníková.

Expozice se rozprostřou také v obou mosteckých věžích, Prašné bráně či Svatomikulášské zvonici. Výraznou změnou je jejich provoz. Muzeum plánuje ve spolupráci s Asociací cestovních kanceláří zpřístupnit věže i v nočních hodinách.

„Poněvadž se domníváme, že večerní pohled na Prahu skutečně stojí za to, obzvlášť když je trošku jasno. A vůbec ten pohled není špatný i třeba v zimě. Určitě kdyby bylo jasno, tak dneska večer by byl krásný pohled na zasněženou Prahu,“ dodává provozně ekonomická náměstkyně Miloslava Hrdličková.

Magdaléna Medková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme