Pražský Obecní dům vystavuje skici Picassovy Guerniky

V pražském Obecním domě visí kolekce děl inspirovaných býčími zápasy. Kontroverzní i fascinující podívaná corridy ovlivnila díla Francesca Goyi, Pabla Picassa, Salvadora Dalího a také několika českých tvůrců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Picassova Guernica | Foto: Národní muzeum Centrum umění Reina Sofía

Výtvarníci zachytili nejen vášeň a energii. Inspirovala je i k metaforám. Pablo Picasso ve slavném obraze Guernica v roce 1937 upozornil svět na vybombardování baskického města.

V Obecním domě můžete vidět Picassovu impozantní přípravnou kresbu pro pozdější tapiserii Guerniky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výstava Tauromaquia Tváří v tvář býku v Obecním domě.mp3

„Kresba je sestavena se šesti plátů tak, aby mohla být vložena do tkacího stroje a je doplněná poznámkami autora o barevnosti,“ představuje cenný exponát organizátorka výstavy Monika Burian Jourdan.

Dílo o rozměrech sedm a půl krát tři a půl metru dominuje celé expozici a je nejcennějším z dvou set exponátů výstavy. Ještě k nim přibudou další z Picassova muzea v Malaze.

„Vyšli nám vstříc, pro letošní rok neplánují žádné zápůjčky. A například skici Guerniky nebyly mimo Francii nikdy ukázány,“ upozorňuje kurátorka.

Expozice v Obecním domě také předvádí, jak téma býčích zápasů inspirovalo české umělce. Například Emila Fillu nebo Karla Čapka.

Výstava Tauromaquia: Tváří v tvář býku je k vidění do 9. dubna.

Pavla Dluhoschová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme