Před 120 lety se narodil katalánský umělec Joan Miró

Před 120 lety se narodil univerzální umělec, malíř a sochař, jeden z největších surrealistů, Katalánec Joan Miró. Dožil se devadesátky a zůstalo po něm nepřeberné množství obrazů, soch, textilních a keramických prací, kreseb a litografií. Za svou práci získal i řadu ocenění.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Joan Miró poznamenal nejednu dětskou duši | Foto: Peter Van Houten

Když se v osmaosmdesáti letech Joan Miró ohlížel za svým životem, řekl, že je spokojený, a že považuje svou práci za ukončenou.

Jeho charakteristický styl představují velké plochy sytých barev, které bychom čekali spíš v dětských pokojích, a typický je pro něj i tvar jakési měňavky. Své nástěnné malby pak zaplňoval podivnými bytostmi.

Za typické Miróovo logo se považuje hvězda načrtnutá osmi čarami, nahrazuje umělcův podpis a najdete ji na každém jeho obraze.

Přehrát

00:00 / 00:00

Za životem a dílem Joana Miróa se ohlížela Jitka Malá

Soustředit jeho dílo na jedno místo si dal za úkol španělský diktátor Franco, který v roce 1975 nechal v Barceloně založit Nadaci Joana Miró, která se stala součástí Centra studií současného umění.

Jeho dílo má vždycky jasný počáteční bod, jak oceňuje ředitelka nadace Rosa María Maletová. Nechybí mu ani vztah k realitě, kterou umělec viděl, třeba na venkově mezi zemědělskými dělníky.

Nadace Joana Miró zahrnuje celkem jedenáct tisíc uměleckých předmětů, je to světový unikát.

Jitka Malá, Iva Menšíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme