Před německým soudem stane padělatelský případ století

Škody za miliony eur, napálení galeristé i soukromí sběratelé umění, pošramocená pověst aukčních síní. V Kolíně nad Rýnem dnes začíná soud s aktéry největšího poválečného skandálu v obchodě s uměním.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Max Ernst

Max Ernst

Když americký herec Steve Martin před časem kupoval obraz Heinricha Campendonka za 800 tisíc dolarů, netušil že vyhazuje peníze oknem. Šlo o jeden z mnoha falsifikátů ze smyšlené sbírky kolínského sběratele umění Wernera Jägerse.

Přehrát

00:00 / 00:00

Případ sleduje berlínská zpravodajak Českého rozhlasu Klára Stejskalová

V Kolíně nad Rýnem teď začíná soudní proces se dvěma Jägersovými vnučkami. Manžel jedné z nich, rovněž obžalovaný, byl patrně autor plagiátů.

Přes 15 let obžalovaní zásobovali trh s uměním padělky obrazů Maxe Ernsta, Fernanda Légera, známých německých expresionistů a dalších umělců moderní éry. Padělatel si pro svá díla vybíral obrazy, o kterých se sice v dějinách umění píše, ae nikde nebyla zobrazena.

Díla dražená v nejslavnějších aukčních síních zdobila stěny prestižních galerií. Prokázaných je zatím 14 padělků, další se přezkoumávají v zahraničí. Celkem sbírka čítala 47 děl.

Pachatelé si prodejem obrazů ze smyšlené sbírky vydělali nejméně 16 milionů eur. Odhalení podvodu otřáslo důvěryhodností trhu s uměním po celé Evropě. Ostře sledovaný proces by měl trvat několik měsíců, mezi svědky jsou i uznávaní znalci umění, kteří vystavovali padělkům certifikáty pravosti.

Klára Stejskalová, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme