Přípravy na Velikonoce jsou v plném proudu. Na Ostravsku zdobí vejce vrtačkou

Symboly Velikonoc už zdobí kdejakou obchodní výlohu. Ty pravé ručně dělané jsou ale k vidění jen tam, kde po generace předávané umění pěstují nadšenci pro starodávné zvyky. Přípravu jedné z řady speciálních velikonočních výstav teď dokončují i zahrádkářky z Ostravy-Zábřehu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Drátované velikonoční kraslice v ošatce | Foto: Pavla Kuchtová

Muži máčeli vrbové proutí, dívky malovaly vajíčka a hospodyňky sháněly suroviny na pečení piškotového beránka. Tak vypadaly přípravy na Velikonoce v době našich babiček. Dnes se u výroby křehkých ozdob používá i vrtačka.

Její zvuk provází jemné zdobení křehkých kraslic, kterému se v těchto dnech věnuje paní Jozefína Malíková. Pochází ze Slovenska, ale už desítky let žije v Ostravě a zdobí velikonoční vajíčka speciální dírkovanou technikou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Ivana Šuláková se zajímala o speciální techniku zdobení vajec

„Vyvrtá se vrtačkou, která musí mít hodně obrátek. Používají se na to zubařské vrtáky. Když se to vyvrtá, tak pak už se maluje,“ vysvětluje. Během náročné techniky řada skořápek praskne, paní Jozefína jich má ale dost od známých.

Existuje několik výkladů, kde se vajíčka jako symbol jarních svátků vlastně vzala. Podle některých historiků je za pojídáním vajec o Velikonocích fakt, že vejce se v postní době jíst nesměla a také byla velmi drahá.

Ivana Šuláková, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme