Projekce na zdech Betlémské kaple připomněla 600. výročí upálení Jana Husa

Mistr Jan Hus opět kázal v Betlémské kapli desítkám Pražanů, tedy alespoň symbolicky. Historická budova kaple totiž včera večer patřila předpremiéře světelné a hudební projekce k 600. výročí upálení slavného kazatele. Multimediální show s názvem Betlémská Odysea - Video mapping v několika pohyblivých obrazech vypráví příběh Jana Husa i města Prahy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Světelná a hudební projekce Betlémská Odysea (snímek z videa)

Světelná a hudební projekce Betlémská Odysea (snímek z videa) | Foto: Český rozhlas

Stín postavy slavného kazatele prochází jakoby za okny Betlémské kaple a najednou se objevuje čelem k divákům v obří velikosti přímo na zdi kostela. A vyslovuje historické věty. „Ó přeslavné Království české. Ó Praho, město slávy!“ Takto začíná asi patnáctiminutová projekce s názvem Betlémská odysea, která má připomenout významný kus české historie.

„První část je o tom, jak mistr Jan Hus kázal, je tam i proslov k Pražanům. Druhá část je už o tom, jak se znelíbil církvi a byl upálen, a je tam znázorněno i husitství. Třetí část jsem věnovala památníkům naší historie, které se váží zase k tomuto místu, a ve čtvrté části jsem přešla do univerzit - založení Univerzity Karlovy, ČVUT, což byla také jedna z prvních nevojenských technických univerzit ve světě," popisuje scénář projektu jeho autorka Zdeňka Čechová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na světelnou a hudební projekci Betlémská Odysea se byla podívat Evelyna Kulíšková

Spolu se studenty elektrotechnické fakulty ČVUT na projekci pracovala celé tři roky. Vysokoškoláci, ale také sám rektor nejstarší pražské univerzity, se jednak zhostili drobných hereckých rolí, ale především se podíleli na výrobě efektů a na pracných počítačových animacích.

„Rozpohybovali jsme některé obrazy z Betlémské kaple i části kaple zvenku, postavili jsme na ni kamení a rozpohybovali jsme ho - kameny padaly nahoru a dolů. Asi nejtěžší pro mě byla část, kdy celá kaple poroste jakýmsi zelením - pracoval jsem s každým lístkem zvlášť. Těch lístků je tam asi 200 nebo 300," říká student Jakub Pospíšil.

Dodává, že spolu se třemi dalšími kamarády museli být precizní především v přesném rozložení obrazů tak, aby se projekce dala promítat právě na kapli na Betlémském náměstí, která má velká vitrážová okna a nejednotnou plochu k promítání.

Předpremiéra Betlémské odysey měla kromě produkce otestovat také reakce publika. Ty se ale zdály poněkud rozpačité. Naději by mohli tvůrci projektu vidět v zahraničí. O projekci Betlémská odysea, která obsahuje i anglické titulky, totiž projevily zájem některé okolní země, například Německo nebo Švýcarsko. Na slavnostní premiéru projekce se můžou lidé těšit příští rok, pravděpodobně opět na podzim.

Simona Bartošová, Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme