Projekt Městské zásahy vybírá problematická místa Kladna a navrhuje řešení

Projekt Městské zásahy se zrodil před šesti lety v Bratislavě a loni na jaře ho kladenští architekti přenesli do největšího města Středočeského kraje. Zapojila se do něj i veřejnost a výsledkem je skoro čtyřicet architektonických návrhů změny veřejného prostoru v Kladně.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vernisáž výstavy Městské zásahy Kladno 2013

Vernisáž výstavy Městské zásahy Kladno 2013 | Foto: Rostislav Zapletal

„Jsem přímo nadšený. Určitě to splnilo nebo předčilo naše očekávání,“ hodnotí Ondřej Rys ze sdružení KLAD-on/off, které projekt do Kladna přineslo.

Architekti především z Kladna, ale také třeba z Prahy nebo Ostravy totiž zdarma vytvořili celkem 37 návrhů. Na výstavě jsou návrhy na úpravu pěší zóny Tomáše Garrigue Masaryka, Sletiště, autobusového nádraží nebo na vznik řady cyklostezek.

Architekti si svá témata vybrali sami, někdy se ale v názoru na to, co se ve městě má změnit, shodli s místními. Ty totiž architekti zapojili do projektu také. Celkem se sešlo 162 podnětů a výrazně převažovaly ty negativní, kdy lidé upozorňovali na to, co se jim nelíbí. Podle nich nejvíce bijí do očí zanedbané plochy jako autobusové nádraží. Lidem také ve městě chybí propojení.

Přehrát

00:00 / 00:00

O projektu Městské zásahy informuje Alena Rokosová

V případě autobusového nádraží, které je na současné poměry předimenzované, navrhuje jeden projekt redukci plochy a vznik parku či tržiště. Podle Ondřeje Ryse se na nedostatek v této oblasti upozorňuje dlouho, ale tlak, které je vyvíjen na vypsání architektonické soutěže, je zatím neúčinný.

Další architekt navrhuje krytá nástupiště propojená s parkovištěm a park. Architekt z daleké Ostravy navrhuje ve zmíněném prostoru založit alternativní scénu městského divadla v parku, kde by si každý mohl vzít kus prostoru pro sebe.

„Vydali jsme k té výstavě katalog, takže jsou ty návrhy trvale sebrané. Doufáme, že se najde pak vůle některé z nich realizovat,“ doufá Ondřej Rys.

Vernisáž výstavy Městské zásahy Kladno 2013 | Foto: Rostislav Zapletal

Zkušenost ukazuje, že pět až deset procent návrhů by se mohlo realizovat nebo dál posunout. Jak ale řekl primátor Kladna Dan Jiránek z ODS už při rozjezdu projektu, záležet bude hlavně na penězích.

„Obávám se, že pokud architekti krásně navrhnou nějaký zásah za několik set milionů korun, tak ho město Kladno realizovat nebude. Druhá věc je samozřejmě s těmi drobnými zásahy,“ uvedl Dan Jiránek.

Projekt Městské zásahy vymysleli slovenští architekti Matúš Vallo a Oliver Sadovský. Oslovili své kolegy, aby vytipovali bolavá místa města a zdarma zpracovali návrhy na jejich řešení. Projekt se setkal s nebývalým ohlasem a v Česku a na Slovensku se do něj zapojilo k dnešnímu dni celkem 11 měst. V Česku to byla Praha, Brno, Jablonec nad Nisou a teď i Kladno.

Cílem projektu nebylo jen vytvořit jakýsi zásobník projektů, ale podle Ondřeje Ryse také otevřít diskusi.

„Ukázat, že město se může měnit k lepšímu a někde k tomu stačí málo,“ říká Ondřej Rys.

„Zdá se nám to jako velmi vhodná forma pro to udělat něco pro své město a současně trochu vychovávat veřejnost,“ dodává primátor města Dan Jiránek.

Výstava potrvá v budově zvané KOKOS na Sítenském náměstí do konce října. Připravený je ale i doprovodný program: 16. října se bude promítat film Lidský rozměr a na zakončení výstavy 1. listopadu dorazí ze Slovenska Matúš Vallo, jeden z autorů konceptu Městských zásahů.

Marína Dvořáková, A.Rokosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme