Rezidence pražského primátora se otevřela návštěvníkům. Je jedinečnou ukázkou stylu art deco

Na Mariánské náměstí v Praze lidé míří buď do budovy magistrátu nebo do Městské knihovny. Málokdo možná ví, že právě ta v sobě skrývá i Rezidenci pražského primátora. Reprezentativní prostory včetně bytu zabírají asi jednu pětinu celého objektu. Dnes do nich mohla nahlédnout i veřejnost při dni otevřených dveří.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Reprezentační prostory uvnitř Rezidence pražského primátora | Foto: Anna Königsmarková

Průvodkyně Pražské informační služby vítají u vstupu jednu skupinu za druhou. Společně prochází dámským salónkem, zimní zahradou, velkou jídelnou a dalšími místnostmi. Všechny jsou zdobeny v noblesním stylu art deca a v každé najdeme ukázky špičkové řemeslné práce, plastiky a obrazy předních českých i zahraničních umělců 20. století.

Přehrát

00:00 / 00:00

V rezidenci pražského primátora natáčela redaktorka Anna Königsmarková

„To, co je přístupno veřejnosti, je takzvané první patro, které ovšem není první patro. Je to vyšší patro, protože rezidence není jedinou institucí, která zde sídlí. Je zde městská knihovna, divadlo Říše loutek. To, co je přístupné, je reprezentační byt primátora s reprezentačními prostorami," popisuje historička umění Šárka Gandalovičová.

V prvním patře se podepisují důležité dokumenty, vítají se významní zahraniční hosté nebo se tam několikrát do roka schází členové poradního sboru primátora, tzv. ozvučné desky. Druhé patro má podle mé průvodkyně jiný účel.

„V části, která se nalézá ve vyšších patrech, kde byl služební byt primátora, který kromě několika málo výjimek primátoři nevyužívali. Tam jsou hostinská apartmá, která se užívají k ubytování oficiálních návštěv primátora hlavního města Prahy."

Každá místnost v rezidenci je laděná do jiné barvy, ze stropu visí majestátní lustry a ve vitrínách mohou lidé obdivovat nádherné broušené sklo.

Anna Königsmarková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme