Rousseau i Picasso, Národní galerie připravuje unikátní výstavu obrazů

Poprvé budou v Česku k vidění obrazy francouzského malíře Henriho Rousseaua. Vystaveny budou v paláci Kinských na Staroměstském náměstí od 15. září 2016 do 15. ledna 2017.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obraz Henriho Rousseaua | Foto: Národní galerie

Výstavu Celník Rousseau: Malířův ztracený ráj budou doprovázet díla Pabla Picassa, Fridy Kahlo nebo Josefa Čapka.

Rousseau se proslavil jako malíř výjevů z džungle. Přitom nikdo neopustil rodnou Francii. Kolem jeho postavy panuje řada mýtů. Ty se týkají jeho zaměstnání i malířských aktivit.

Říkalo se mu nedělní malíř nebo samouk. Ve skutečnosti však dostával rady od akademických malířů a malovat se učil kopírováním cizích děl v pařížských galeriích.

Profesionálně se začal věnovat malování v roce 1893, kdy přestal pracovat jako výběrčí daní. Přesto se mu stále říká Celník.

„Zpočátku se publikum jeho obrazům vysmívalo, ale postupně jej začali oceňovat někteří malíři, literáti i sběratelé. Ve svých obrazech předjímal nebo řešil podobné problémy jako Paul Cézanne, Paul Gauguin, Pablo Picasso či Frida Kahlo. Jako svůj inspirační zdroj ho vyzdvihovala zejména skupina Der Blaue Reiter v čele s Vasilijem Kandinským,“ řekla kurátorka výstavy Národní galerie v Praze Kristýna Brožová.

Rousseau ovlivnil i řadu českých malířů. Nejvíce avantgardní malíře, na příklad Josefa Čapka. „V druhé polovině 20. století vznikla v duchu slavného autoportrétu představa stylizovaného, trochu podivínského umělce s baretem, který neumí příliš malovat. Rousseau se stal archetypem pro českou populární kulturu. Příkladem budiž postava z filmu Jak básníkům chutná život, kde Rudolf Hrušínský sehrál sice sympatickou, ale svéráznou postavu malíře malujícího celý rok tentýž motiv zámku,“ dodává Brožová.

Výstava vznikla díky spolupráci Národní galerie s pařížským Musée d´Orsay, ze kterého byly obrazy do Prahy přivezeny.

Petr Jadrný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme