Rozhledna na Petříně slaví 120 let

Přesně před 120 lety vystoupali první návštěvníci po 299 schodech na Petřínskou rozhlednu. V sobotu připomene toto výročí několik kulturních akcí, například divadelní představení, výstava historických vozidel či koncert kapely Laura a její tygři. Návštěvníci, kteří přijdou v historickém kostýmu z 19. století, budou mít vstup na rozhlednu zdarma.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petřiň, Praha město

Petřiň, Praha město | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Po celý den bude hrát Švejk Band, ve 14 hodin vystoupí skupina Hangover Painters a o dvě hodiny později je vystřídá Laura a její tygři. Na své si přijdou i milovníci dobrého jídla, ochutnat budou moci staročeské cukrovinky, bramborové placky, pražskou šunku, pečené brambory a další dobové speciality.

Pražská informační služba připravila k výročí také speciální razítka a pohlednice, které budou u pokladen věže. Pro zájemce je připraveno i nové vydání publikace z roku 1891, která podrobně popisuje výstavbu lanové drány a Petřínské rozhledny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Petřínskou rozhlednu, která letos slaví 120 let, se vydala redaktorka Pavla Dluhoschová

„Nápad postavit rozhlednu vznikl v roce 1889, kdy se skupina členů Klubu českých turistů vydala do Paříže na Světovou výstavu, kde uviděli Eiffelovu věž. Napadlo je, že bychom něco podobného mohli mít i v Čechách,“ říká Martin Marcilis, mluvčí společnosti ABL, která rozhlednu spravuje.

Rychlost tehdejších stavařů je i dnes obdivuhodná. Od myšlenky k zahájení stavby neuplynuly ani dva roky, za pouhých pět měsíců pak byla rozhledna postavena. Ocelová konstrukce přitom váží 175 tun a základy stavby jsou položeny v jedenáctimetrové hloubce.

Jak říká Martin Marcilis, Petřínská rozhledna zažila za dobu své existence i špatná období:

„Hitler, když navštívil Prahu řekl, že ji zbourá, protože mu kazí výhled, ale díky šikovným českým úředníkům se vše podařilo natolik oddálit, že Petřínská rozhledna 2. světovou válku přežila. Byl tu i požár za 1. republiky, Petřínská rozhledna však odolala a my se z ní můžeme těšit i v dnešní době.“

Ačkoli je Petřínská rozhledna jen zmenšenou kopií Eiffelovy věže, Pražané svou rozhlednu na rozdíl od Pařížanů přivítali s nadšením. „Byla to tehdy obrovská sláva, celý vrch Petřín se zpřístupnil veřejnosti a jen za první týden sem přišlo přes 7000 lidí,“ uvádí Martin Marcilis.

U příležitosti Jubilejní zemské výstavy konané v roce 1891 bylo kromě Petřínské rozhledny postaveno také Výstaviště s Křižíkovou fontánou, lanovky na Petřín a Letnou nebo první elektrická dráha v Čechách. Výstavy, která chtěla doložit vysokou úroveň českého průmyslu a posílit národní hrdost, se tehdy zúčastnilo dva a půl milionu lidí.

Pavla Dluhoschová, Anna Maňourová, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme