Rozporuplná socha Pocta hornictví byla v Ostravě umístěna bez konkurzu

Ostravou koluje nové slovní spojení – „vlakokůň", nebo také „koňovlak". Původ má v nové kované soše, která o víkendu obsadila frekventovaný kruhový objezd mezi ostravským magistrátem a bývalým sídlem OKD. Má symbolizovat hornickou minulost města, místo toho ale pořádně zahýbala žlučí velké části místní umělecké veřejnosti i proto, že jejímu umístění nepředcházel žádný konkurz.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kovová platiska Pocta hornictví uměleckých kovářů Ondřeje Gély a Jana Balnera

Kovová platiska Pocta hornictví uměleckých kovářů Ondřeje Gély a Jana Balnera | Zdroj: ČTK

„Nejvíc mě na tom zlobí, že to není umělecké dílo, že to nemá nějaký duchovní přesah a je to postavené jenom na prvoplánovém vtipu,“ rozčiluje se ostravský galerista Milan Weber.

Weber se zlobí nad dvoumetrovým železným křížencem, napůl koněm a napůl důlním vozíkem. Plastika se jmenuje Pocta hornictví, ale podle kritiků je to spíš pocta nevkusu.

„Ať si to klidně postaví před školu, ale do centra města bych to rozhodně nedával,“ pokračuje ve stejném duchu Milan Weber.

Zmíněnou školou je Střední umělecká škola AVE ART, která v Ostravě pořádá Sympozium prostorových forem. Kritizovaná socha je jeho letošní vítěz.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se staví Ostrava k plastice, umístěné před Novou radnicí, shrnuje Kateřina Daňková

„Chtěli jsme, aby se veřejnost seznámila s touto vítěznou plastikou, proto jsme se dohodli na tom, že bude umístěna v tomto prostoru,“ vysvětluje mluvčí centrálního obvodu Jana Pondělíčková.

Kolemjdoucím se ale plastika povětšinou líbí a na rozdíl od kritiků jsou většinou mnohem shovívavější i k tomu, že umístění sochy před Novou radnicí nepředcházelo žádné výběrové řízení. Obvod, kterému kruhový objezd patří, zkrátka využil nabídku ředitele AVE ARTu Jaroslava Prokopa.

Plastiku Pocta hornictví, která vyhrála letošní Sympozium prostorových forem, vytvořili se studenty sochařství umělečtí kováři z Milostovic na Opavsku Ondřej Géla a Jan Balner.

„Přišlo mi to naprosto dokonalé. Socha vyjadřuje naprosto všechno. Je v tom i spojení toho, co bylo, toho, co je, a toho, co přijde. A město má zdarma sochu. Jestli tu bude půl roku, nebo měsíc, mně je to úplně jedno,“ tvrdí Jaroslav Prokop.

Podle Jany Pondělíčkové je socha v prostoru před radnicí umístěna na dobu určitou. „Bude tady zhruba půl roku, proto ani nebyla vyhlášena soutěž,“ vysvětluje Jana Pondělíčková.

Kritkům tak nezbývá, než vydržet do jara, kdy Poctu hornictví alias „vlakokoně“ vystřídá opět jen květinová výzdoba.

Kateřina Daňková, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme