Rudolfova galerie se uzavírá veřejnosti. Zájem o prostory byl mimořádný

Dnes naposledy má česká veřejnost tu výjimečnou příležitost se podívat na něco, co nebývá k vidění zcela běžně. Už od minulého týdne jsou k čtyřstému výročí úmrtí císaře Rudolfa otevřeny jindy nepřístupné reprezentační prostory Pražského hradu - Rudolfova galerie a Široká chodba. Navštívily je tisíce lidí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Panorama Prahy, Pražský Hrad (ilustrační foto)

Panorama Prahy, Pražský Hrad (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Zájem lidí o Rudolfovu galerii a Širokou chodbu je podle vedoucího odboru turistického ruchu na Správě Pražského hradu, historika Františka Kadlece na tak komorní výstavu opravdu mimořádný: „Počítám, že včetně dnešního dne se počet návštěvníků přehoupne něco přes 17 tisíc.“

Dokonce prý byla v posledních dnech prodloužena i otevírací doba. Největší zájem o výstavu byl podle kustoda Jaroslava Nováka v pátek. Dnes je Rudolfova galerie otevřena až do 18 hodin.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního interview na Radiožurnálu byl vedoucí odboru turistického ruchu na Správě Pražského hradu, historik František Kadlec

„Návštěvníci se jednak seznámí s pohřebním ceremonielem panovníka tak, jak se uplatňoval v Rudolfově době, ale samozřejmě jsou tam exponáty, které jsou bezprostředně spojené s osobou Rudolfa II. Návštěvník tam uvidí kompletní pohřební výbavu, jeho oděv, jeho osobní šperky, nádoby na srdce a mozek,“ představuje výstavu v prostorách Rudolfovy galerie Kadlec a pokračuje:

„Promítáme po celou dobu filmy, které jsou věnovány rudolfínské tématice. Představují Rudolfa například jako mecenáše umění, podporovatele alchymie, stavitele, budovatele Pražského hradu a podobně.“

Výstava podle Kadlece prodloužena nebude. Hlavně proto, že prostory jsou využívány během celého roku a už jen najít deset dní, po kterých byly otevřeny, prý nebylo snadné. „Jedná se o takzvanou Širokou chodbu, o Rudolfovu galerii. Ty jsou využívány především ke státním a k reprezentačním akcím, ale také zde probíhají akce kulturní a společenské, koncerty a podobně,“ říká.

Rudolf II. (1606-1608) | Foto: Hans von Aachen

Kadlec také připomíná, že pohřební výstava Rudolfa II. se navrátí do stále expozice Příběh Pražského hradu. Kdo ji tedy nestihl, má prý možnost během celého roku v přízemí Starého královského paláce.

Tématika Rudolfa II. navíc bude na Pražském hradě podle Kadlece žít i nadále: „Od 16. února bude v obrazárně Pražského hradu krátká výstava, na níž se představí 4 obrazy významných umělců žijících na dvoře Rudolfa II. K obrazům budou i doprovodné přednášky."

Lucie Husárová 1, Martin Mašek, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme