Růžový tank Davida Černého bude dva týdny plout po Vltavě

Sovětský tank, jež před dvaceti lety přetřel na růžovo výtvarník David Černý, se vrátil do Prahy. Obrněnec, který byl původně symbolem osvobození Československa v roce 1945 a posléze jeho okupace sovětskou armádou, bude nyní po dva týdny plout na pontonu u Střeleckého ostrova. Do Prahy tank dorazil symbol právě začínající akce nazvané Týden svobody, kterou ke dvacátému výročí odsunu sovětských vojsk pořádá iniciativa Opona.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Růžový tank se vrací do Prahy.

Růžový tank se vrací do Prahy. | Foto: Filip Jandourek

Kolem sedmé hodiny ráno už měl obrovský jeřáb ve vojenském muzeu v Lešanech první problém. Místo aby se jeho opěry o zem zapřely, vytlačovaly do ní dolíky.

„Je to způsobeno deštivým počasím. Půda je nasáklá, musíme použít desky, které to roznesou na větší plochu,“ říká Miroslav Švestka, který dnešnímu převozu tanku velí. Na vyzvednutí tanku z podstavce a jeho přeložení na podvalník je potřeba pořádné síly.

Přehrát

00:00 / 00:00

Růžový tank je opět v Praze

„Měl by mít 46 tun, ale vzhledem k tomu, že je vyndaný motor a další příslušenství, bude to méně,“ myslí si Švestka. Po hodině a půl stále nebylo naloženo. Nakonec se alespoň zjistilo, kolik tank váží – 42 tun.

Jenže to je víc než na kolik měl jeřáb navinuté lano. „Musíme zvýšit počet pramenů lana na hákovnici, abychom hmotnost tanku zvedli,“ vysvětluje.

Po další půlhodině bylo vše v pořádku a tank opustil podstavec a dosedl na podvalník, po čtyřech hodinách se kolona s růžovým tankem, jeřábem a dalšími doprovodnými auty vydala na cestu do Prahy.

Tank zamířil do Smíchovského přístavu, kde byl stejným způsobem přeložený na ponton na Vltavu. Původně měl přitom stát v Praze úplně jinde, říká Pavla Kantnerová z iniciativy Opona, která Týden svobody, tedy připomínku dvacátého výročí konce Varšavské smlouvy a zároveň odsunu sovětských vojsk, pořádá.

„Naším původním záměrem bylo umístit tank na Václavské náměstí, kde se uskuteční velký program pro veřejnost. Setkali jsme se ale s technickými potížemi. Samotný tank, který váží 42 tun, není problém, ovšem jakmile tank vezme jeřáb na své rameno, mohlo by se stát, že by se propadl do metra," upozorňuje Pavla Kantnerová.

Prostředníček jako artefakt

V Praze na Smíchově bylo o poznání více přihlížejících než v Lešanech.

Původní Černého růžový nátěr na tanku není, jak vysvětlil ředitel Vojenského hisotriského ústavu Aleš Knížek, stará barva byla pouze směs bílého a červeného balakrylu a nátěr ani nebyl určen na venkovní podmínky. Naposledy tedy umělecký objekt v Lešanech přestříkali na růžovo před třemi dny, aby prý v Praze nedělal ostudu.

Než se tank přesunul na loď, dodal na něj výtvarník David Černý další dobový artefakt - vztyčený více než metr vysoký prostředník. „Nezachoval se. Tenkrát ho zabavila policie. Měli ho asi měsíc jako předmět doličný. Nedokážu si představit, v jakých archivech skončil,“ přemítá umělec Černý.

Podle Aleše Knížka celý přesun proběhl bez větších komplikací, pouze na malých silničkách musel jet návěs velmi pomalu, protože byly úzké. Krátce po druhé hodině vyplul růžový tank ke Střeleckému ostrovu. Tam bude na řece vystaven až do 1. července.

Veronika Sedláčková, Petr Sehnoutka, Mariana Zapotilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme