S vráceným andělem přichází z Itálie poučení: památky je třeba fotit

Šťastný konec má pátrání po barokní soše anděla odcizené z kostela v Březové v roce 2003. Po dlouhém vyšetřování ji objevili italští policisté a ve čtvrtek ji v Římě předali do rukou české ministryně kultury Aleny Hanákové. Italští karabiniéři navíc věří, že podobných památek ukradených v českých kostelích se na původní místo vrátí víc.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Anděl a italští karabiniéři, kteří sošku našli | Foto: Robert Mikoláš

Děkovný potlesk se rozléhá sálem české ambasády a patří výhradně italským karabiniérům v čele s brigádním generálem Pascalem Muggeem. Právě zvláštní útvar pro ochranu kulturního dědictví totiž sošku z roku 1724 objevil.

„Vyšetřování trvalo řadu měsíců a nakonec jsme zadrželi 41 členů gangu, který se podílel na krádežích uměleckých děl. A mezi nimi byla i soška anděla z fary v Březové. Česká policie pak zadržela i jednoho ze zlodějů, Čecha, který s touto mezinárodní organizací spolupracoval,“ prozrazuje kapitán Catezzi, velitel zvláštního útvaru karabiniérů z Benátek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Robert Mikoláš natáčel v Římě předávání nalezeného anděla do rukou české ministryně

Samotnou sošku pak na severu Itálie, kde působila zločinecká organizace specializující se na vykrádání honosných vil i chrámů, objevil inspektor Mandi.

„Našli jsme ji ve skladu, mezi dalšími ukradenými předměty. Poté byla nutná identifikace přes Interpol, žádost soudu o zabavení a pak i mezinárodní jednání o jejím navrácení. Mezitím byla uložena v depozitu přímo na náměstí sv. Marka v Benátkách a odtud jsme ji převezli na velvyslanectví ČR v Římě,“ líčí průběh mimořádné akce, která vyvrcholila slavnostním předáním do rukou české ministryně kultury Aleny Hanákové.

„Vzhledem k tomu, že je to anděl, je to možná symbolika ochrany. Věřme tomu, že bude chránit i další památky a bude jim pomáhat dostávat je na svá místa. Nezáleží na tom, jestli je to Česká republika nebo jiná země. Jsou to nedozírné hodnoty, přestože je to možná zrnko v písku. Ale díky bohu za něj,“ říká šéfka českého rezortu kultury.

A italští karabiniéři skutečně slibují, že objevených děl, která byla ukradena z českých kostelů, najdou mnohem více.

Ministryně Alena Hanáková v Římě při předání anděla | Foto: Robert Mikoláš

„Bude možné objevit spoustu dalších památek, protože jsme našli třeba velké oltářní obrazy, na kterých už bylo vyznačeno, jak mají být rozřezány a vystříhány a tyto části pak použity na výrobu několika menších obrázků. Prostě to bylo na objednávku. Navíc jsme zajistili mnoho fotografií různých dalších děl,“ vysvětluje inspektor Mandi, který má zároveň pro všechny majitele vzácných sošek nebo obrazů jednu radu:

„Je důležité, aby majitelé uměleckých děl včetně kostelů pořídili jejich fotografie. A když jim je někdo ukradne, tak se dostávají do databáze Interpolu a mohou se snáze dohledat. Někdy nám ale třeba pomáhají i snímky ze svatby v kostele staré i několik desítek let, kde je za svatebčany vidět daný obraz, monstrance, soška a podobně.“

Do České republiky se vrátí ukradená socha anděla. Objevila ji italská policie

Číst článek

Ještě jednou se podívá na sošku anděla z kostela v Březové, kde tvořila součást výzdoby bočního oltáře. Pak se rozloučí a odchází.

A barokní anděl se mezitím připravuje na svou, doufejme už poslední, pouť zpět do České republiky.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme