Šaty z padáku i lampa s bylinkami bojují o ceny českého designu

Funkční židle z pouhých tří dřevěných kousků, módní šaty z padáku a kuchyňská lampa, která svítí a kde současně rostou bylinky, mají jedno společné. Všechny výrobky se ucházejí se o titul design roku v soutěži Czech Grand Design 2011.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kolekce svítidel a lustrů Lasvit v kategorii Výrobce roku | Foto: Czech Grand Design

Akademici oznámili nejužší nominace všech kategorií letošního ročníku soutěže. V kategorii Designér roku zaujme například židle No. 2 Ton od Jaroslava Juřicy, a to díky neuvěřitelné jednoduchosti. Podle akademiků by překvapila i samotného pana Toneta, který si myslel, že jednodušeji už to nejde.

Na cenu Módní designér roku mají nakročeno hned tři ženy: Zuzana Kubíčková, už tradičně Denisa Nová a Hana Zárubová z ateliéru No.fashion za kolekci Air Force.

„Poprvé v životě jsem si vytvořila svůj vlastní materiál. V jedné české firmě jsem spojila luxusní vlnu s potápěčským neoprenem a vytvořila jsem materiál, se kterým se dobře pracuje, protože se oděv krásně tvaruje a zároveň je svým způsobem luxusní,“ říká finalistka Hana Zárubová, která spolupracuje s nominantkou v kategorii Fotograf roku Bárou Prášilovou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nejzajímavější výrobky z finále soutěže Czech Grand Design 2011 přibližuje redaktor David Šťáhlavský

„Když jsem vyprávěla téma kolekce Báře, se kterou úzce spolupracuji už delší čas, tak jí téma nadchlo, ale zpracovala ho podle svého. Naše spolupráce je vždycky taková, že ona si jenom vyzvedne modely a ztvární si to podle svojí představy. Musím říct, že výsledkem jsem byla neobvykle potěšena a překvapena,“ dodává Zárubová.

V závěrečném osudí Czech Grand Design 2011 v nové kategorie Designér šperku jsou pak jména Jiřího Beldy ze stejnojmenné rodinné firmy založené počátkem minulého století v New Yorku nebo Kláry Šípková, jedné z prvních absolventek ateliéru K.O.V. Evy Eichler na pražském UMPRUM.

Zájemci o český design se mohou s díly aktérů letošního ročníku Czech Grand Design seznámit také na výstavě v Národním technickém muzeu.

David Šťáhlavský, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme