Sedm zanedbaných míst v Plzni oživí během sedmi měsíců umělecké instalace

Déšť pod mostem, brambory zasázené na náměstí nebo symfonie stvořená ze zvuků města. To jsou některé z uměleckých instalací, které oživí zapomenutá a leckdy omšelá místa v Plzni. Projekt "Zen Plzeň - Město jako výstava" je součástí programu Evropské hlavní město kultury 2015. První dílo se představí 28. dubna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plzeň | Foto: Marián Vojtek

Jedním z míst, kterému umělecká instalace vdechne na chvíli nový život, je prostranství pod bankou na Anglickém nábřeží v centru Plzně. Kromě občasných happeningů se na stupňovité rozlehlé ploše neděje nic.

„Myslím, že je to velmi zajímavé a důležité místo v centru Plzně, které v dnešním stavu příliš nefunguje. Ale kdykoli se zde uspořádala nějaká zajímavá akce, tak se atmosféra, ten náboj místa okamžitě změnil a ukázalo se, že má velký potenciál,“ říká Marek Sivák ze společnosti Plzeň 2015.

Přehrát

00:00 / 00:00

Umělecké instalace oživí v rámci projektu "Zen Plzeň - Město jako výstava" veřejná místa v Plzni. O detaily se zajímala Jana Kosová

Právě na tomto prostranství bude první umělecká instalace. Jmenovat se bude Píseň pro Rudolfa.

„Od 80. let je sousoší Rudolfa Svobody na schodech do Komerční banky. Je to bývalý pomník československo-sovětského přátelství, který má propagandistický charakter, ale i nespornou uměleckou kvalitu,“ říká manažerka projektu Karina Kubišová ze společnosti Plzeň 2015.

„Sousoší zaujalo umělce Pavla Karouse a Michala Pěchoučka, kteří mapují dílo sochaře Rudolfa Svobody. A sama tato instalace je sochou, protože je dekonstrukcí abstraktní části tohoto sousoší,“ upřesňuje.

Vernisáž bude 28. dubna v 17 hodin. V Plzni takto ožije celkem sedm míst během následujících sedmi měsíců.

Umělci se zaměří kromě Anglického nábřeží na náměstí Emila Škody, na prostor U Zvonu, DEPO 2015, zaniklou čtvrť Rychtářka, budovu hlavního vlakového nádraží a prostor pod mostem Milénia.

„U Trojmostí pod mostem Milénia je půvabná poetická instalace Pavly Scérankové a Dušana Záhoranského. Vytvořili jakýsi dešťovod, perforovanou trubku, která kopíruje mostní oblouk. Na břehu bude pumpa a přičiněním kolemjdoucích, kteří zapumpují, se spustí z trubky déšť,“ popisuje Kubišová.

 

Pokud dlouho míjíme nehezké místo, zvykneme si na něj a začneme ho brát jako běžnou součást svého života. Výstava Zen...

Posted by Plzeň 2015 on 26. duben 2015

Lidé se mohou těšit i na další instalace. Například na náměstí Emila Škody se ztvárnění ujal ateliér Socha a prostor Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara.

„A jedna z intervencí je právě zasázení brambor do ornamentu. Takže se nám užitková rostlina stává dekorací,“ naznačuje Kubišová.

Řada uměleckých instalací zůstane ve městě několik měsíců.

Jana Kosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme