Severokorejci žijí jako otroci bez svobodné vůle, tvrdí umělec Bjok

Přes sedm let maloval propagandistické plakáty opěvující severokorejské vůdce, nyní za bohy považované členy vládnoucí rodiny Kimů na svých obrazech zesměšňuje. Kreslí je v dámských šatech nebo s hlavami jako balóny. Song Bjok svým uměním kritizuje severokorejský režim, ale nepřestává doufat v jeho změnu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Song Bjok: Let Me Taste It

Song Bjok: Let Me Taste It | Foto: Kateřina Procházková

„Sundej si šaty" je obraz, na kterém jsem namaloval hlavu bývalého severokorejského vůdce Kim Čong-ila k tělu Marilyn Monroe. Chtěl jsem tím ukázat, jak moc věřím, že se Severní Korea jednou odhalí, stejně jako nohy Marilyn,“ vysvětlil umělec Song Bjok, který žije v Soulu.

„Když jsem žil v Severní Koreji, byl jsem také umělec, maloval jsem ale jen propagandistické plakáty a transparenty oslavující Severní Koreu a její vůdce. Pak jsem utekl do Jižní Koreje, vystudoval tady umění a začal malovat zkušenosti z domova jinak - zesměšňovat je, používat sarkasmus a vtip,“ přiblížil umělec svůj život.

I přesto, že jsou výtvarníkovy obrazy plné nadsázky a břitkého humoru, na svou rodnou zemi často vzpomíná se smutkem v očích: „Bylo to strašné, žádná svoboda slova, svoboda v umění, v náboženství. Rodiny jsou sledovány 24 hodin denně, nonstop. Matku mi po mém útěku výslechy utrápili k smrti."

Přehrát

00:00 / 00:00

Příběh severokorejského uprchlíka zazněl v Odpoledním Radiožurnálu

Bjokův otec zemřel, když se společně snažili v devadesátých letech přeplavat řeku Tumen, a donést z Číny jídlo. Otec se tehdy pravděpodobně utopil, jeho tělo se ale nikdy nenašlo. Mladého umělce poté poslali do koncentračního tábora, kde podle jeho slov zažil to nejhorší, co stalinistický režim umí.

I přes všechny strasti, které zažil, má ale Bjong stále víru v lepší budoucnost, což je vidět i na jeho obrazech. „Tady jsem nakreslil děti z Pchjongjangu a Soulu. Jsou spolu. Doufám totiž, že ke sjednocení obou Korejí jednou dojde," prozradil umělec.

Kateřina Procházková, Denisa Morgensteinová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme