Shalom Neuman přivezl do Prahy výstavu Promlouvání

Promlouvání - tak se jmenuje výstava Shaloma Neumana, která začala ve Veletržním paláci v Praze. Umělec, žijící střídavě v New Yorku a v Česku, na ní představuje 50 obličejů ze série nazvané Amerika.Vytvořil je z modelovací hmoty, akrylových barev, nalezených předmětů nebo plastových figurek. Čtvrtou dimenzi tvoří zvuk instalovaný na zvukovém čipu, který si mohou přehrát sami návštěvníci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Shalom Tomas Neuman mezi svými díly | Foto: ČTK

„Celá výstava se odehrává jakoby v Americe, především Amerika je totiž země gigantického konzumu, odpadu a kulturního mísení. Jsou to přímo objekty převzaté přímo z dětských her, ze spotřebního zboží. Je zde zkrátka celá škála designu použitá v překvapivých spojeních,“ říká kurátor výstavy Tomáš Vlček.

„Samozřejmě, že navazuje na pop-art, na kulturu, která si vzala za cíl ukázat konzumní aspekt jako velmi důležitý a kriticky se vůči němu pop-art stavěl, ale ne profesorsky, katedrově, ale právě akcelerací těchto designérských věcí, které v pop-artu jsou také. Tady přímo ten design, to jsou přímo převzaté objekty z dětských her, ze spotřebního zboží, je tady celá škála designu použitá pro překvapivá spojení,“ dodává Vlček.

Výstava, kterou bude provázet řada akcí, potrvá do 25. září.

Shalom Tomas Neuman se narodil v Praze, ve 12 letech s rodinou emigroval do Izraele, později do Spojených států. Kritici umění nazývají Neumana nevídaným úkazem nebo fenoménem.

Pavla Dluhoschová, Michaela Vydrová, Maňourová Anna Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme