Slavný růžový tank se po dvaceti letech vrátí do Prahy

Zítra v noci to bude přesně dvacet let, co výtvarník David Černý se svými přáteli přemaloval sovětský tank číslo 23 na růžovo. Obrněnec, který původně připomínal osvobození Prahy sovětskou armádou v květnu 1945, stál na pražském Náměstí Kinských. Od srpnové invaze v roce 1968 ale tento pomník dostal úplně jiný význam.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Černý

David Černý | Foto: Marián Vojtek

„Bylo to prostě to, jak byla země okupovaná ruskou vojenskou mocí a arogancí pomocí tanků, nic víc,“ vzpomíná výtvarník David Černý, proč se rozhodnul, že v noci z 27. na 28. dubna sovětský tank číslo 23 na pražském Smíchově přemaluje na růžovo.

„Musel jsem si půjčit od rodičů auto, abychom tam mohli v těch pět hodin ráno přivézt žebřík a deset kýblů barvy. Když jsme jeli pryč, tak se jeden kýbl rozlil. Měl jsem falešné pseudopotvrzení, že to můžeme namalovat,“ pokračuje Černý.

Přehrát

00:00 / 00:00

Růžový sovětský tank se po dvaceti letech vrátí do Prahy. Více v reportáži Petra Sehnoutky

Falešné potvrzení dokonce napoprvé na policii zafungovalo. Ráno už ale bylo všechno jinak. „Já jsem to podepsal, takže si mě vyhmátli poměrně rychle. Šli po mě jak šílený, prohledali školu, přijeli i k rodičům a zabavili jim auto, protože v tom autě byla rozlitá plechovka růžové barvy.“

O Černého akci psaly české i zahraniční noviny. Po tlaku tehdejších politiků se ale tank musel přetřít znovu na původní zelenou. Jak připomíná ředitel Vojenského historického ústavu Aleš Knížek, nešlo jenom o samotnou barvu:

„Tank natřel na růžovo, ale umístil na něj i svou plastiku - to je ten známý vztyčený prostředník, který vykukoval z věže. Na to se úplně zapomnělo.“

Z muzea na Václavské náměstí

O čtrnáct dní později tank ale přemalovala skupina poslanců znovu na růžovo a po dalších debatách nakonec putoval z pomníku nejprve do Vojenského leteckého muzea v pražských Kbelích a po roce 1995 pak do Lešan, kde o rok později vzniklo Vojenské technické muzeum.

„Tank je pouze skeletem, vevnitř není vůbec nic. Není tam ani motor, ani převodovka ani žádné přístroje,“ říká Aleš Knížek.

Armáda společně s iniciativou Opona plánuje v druhé polovině června přesunout tank z Lešan zpátky do Prahy, tentokrát ale na Václavském náměstí. Z Lešan by měl dorazit 20. června v rámci akce zvané Týden svobody, která se koná k dvacátému výročí odsunu sovětských vojsk.

„Dohodli jsme se s Oponou, že bychom rádi tank po skoro dvaceti letech vzali a vystavili na trošku frekventovanějším místě než je lešanské muzeum. Předpokládám, že když se všechno dobře povede a dostaneme všechna potřebná povolení, tak tank uvidí návštěvníci Prahy na místě, které je velmi symbolické pro tvorbu svobody v České republice, a tím je Václavské náměstí,“ vysvětluje Knížek.

Petr Sehnoutka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme