Slovanská epopej možná poputuje na výstavu do Japonska

Japonci mají zájem o Slovanskou epopej Alfonse Muchy. Objevit by se mohla na velké čtyřměsíční výstavě v Národním uměleckém centru v Tokiu v roce 2017. Pražští zastupitelé pro kulturu návrh podpořili, o návrhu budou ještě jednat radní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahájení výstavy Slovanské epopeje Alfonse Muchy | Foto: Filip Jandourek

Výstava by byla unikátním příležitostí Prahy, jak se v zahraniční zviditelnit. Japonská strana navíc nabídla, že uhradí veškeré náklady na převoz, pojištění i případné restaurátorské práce.

Podle radního pro kulturu Václava Novotného z TOP 09 by se zapůjčením mohla vyřešit i situace, pokud by Praha do roku 2017 neměla pro epopej definitivní umístění.

Na prozatímní umístění obrazů ve Veletržním paláci má Galerie hlavního města pouze krátkodobou smlouvu, do budoucnosti se uvažuje o jízdárně na Pohořelci nebo výstavbě samostatného pavilonu.

Slovanská epopej byla označena za kulturní památku a její dočasný vývoz by muselo povolit ministerstvo kultury.

Malíř Alfons Mucha je v Japonsku velmi oblíbený a výstavy v japonských galeriích obsazují první místa v mezinárodním žebříčku návštěvnosti výstav výtvarného umění.

Anna Königsmarková, Ivana Moravcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme