Slovanskou hlaholicí se stále píše, ale také se v ní zpívá. I bigbít

Přišli pěšky nebo možná přijeli na lodi po Moravě a přivezli s sebou křesťanství a také písmo. Příchod věrozvěstů Cyrila a Metoděje oslavujeme podle tradice právě dnes. O křesťanství víme mnohé, ovšem o nejstarším dochovaném slovanském písmu obou svatých, kterému se říká hlaholice, nevíme skoro vůbec nic. Číst ho umí v Česku jen několik lidí. Jedním z nich je 92letý malíř a ilustrátor Jiří Šindler z Brna, který zrekonstruoval hlaholici pro tiskařské potřeby a vytvořil jednotný tiskařský font.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Šindler a písmena hlaholské abecedy

Jiří Šindler a písmena hlaholské abecedy | Foto: Josef Nerušil

Písmenka hlaholice vypadají, jako kdyby poskakovaly po řádku - je to samá kudrlinka a působí jako dovoz z Orientu.

Jiří Šindler tomuto písmu zasvětil 70 let svého života a dokonale zná i jeho historii. Ovšem vášnivý čtenář se z něj nestal. „Já když se to naučím číst, tak to stejně zase do týdne zapomenu, protože jak to nemáte před očima…,“ říká.

Bělovlasý muž má ateliér na střeše brněnského paneláku a k starodávnému slovanskému písmu ho dovedly umělecké sklony. Věnuje se kaligrafii, a hlaholici proto začal nejprve malovat. Praktické důsledky ho ale zaskočily.

Přehrát

00:00 / 00:00

O osudu hlaholice natáčel reportér Lubomír Smatana

„Zkoušel jsem hlaholsky napsat sláva otci i synu i duchu svatému, a to když se rozepíšete tím hlaholským, tak to je na jeden velký papír. Byla po téhle stránce nepraktická, a proto vznikla Cyrilice,“ vysvětluje.

Hlaholice proto zanikla stejně tak rychle, jako vznikla. Dodnes se dochovaly jenom dva zásadní texty - Kyjevské listy a takzvané Pražské zlomky zapsané na telecí kůži.

Gusle

„Tento nástroj se nazývá gusle. Ono by se do určité míry dalo říci, že je to kombinace houslí, kytary, loutny a violoncella, vlastně těchto nástrojů dohromady,“ popisuje výtvarník Karel Cyril Votýpka.

Tento nástroj podle něj doprovázel zpěvy v hlaholici. Umělec ho objevil při rekonstrukci jedné slovanské fresky. Na základě archeologických nálezů na Ukrajině a v Polsku pak sestrojil možná jediné staroslovanské gusle 21. století.

Hlaholice | Foto: Josef Nerušil

Podle Votýpky hlaholice není mrtvým písmem a dokládá to tím, že jako zdatný muzikant v starodávném písmu píše texty a zpívá. Začal s tím před čtvrt stoletím a se šesti křížky na krku si troufá spojit hlaholici i s bigbítem.

Karel Votýpka hlaholici zpívá, Jiří Šindler hlaholicí píše. Pro zájemce vytvořil i moderní tiskařský font, takže toto mrtvé písmo už definitivně oživil pro příští generace.

Ľubomír Smatana, Josef Nerušil Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme