Sochaři představili nejlepší podobizny Havla, Kaplického a Holého

Čeští a slovenští sochaři dnes odhalili nejlepší umělecká ztvárnění bývalého prezidenta Václava Havla, vědce Antonína Holého a architekta Jana Kaplického. V mezinárodní soutěži Tří portrétů bojovala zhruba čtyřicítka umělců. Busty mohou zájemci vidět v pražském sídle Akademie věd ČR do 28. ledna. Putovní výstavu si prohlédnou také lidé v Jihlavě, Hořicích a Trutnově.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Busty exprezidenta Václava Havla modelovali sochaři v rámci soutěže Tří portrétů | Zdroj: ČTK

Tři významné osobnosti, 37 různých originálních ztvárnění. Odborná porota hodnotila výraz, podobu a plastičnost. U každé osobnosti vybírala dvě nebo tři práce. Mezi nejlepší patřila díla Tomáše Vejdovského, Stanislavy Kavanové a Ladislava Janoucha.

Michal Blažek představil v soutěži portrét vědce Antonína Holého. Patřil ale také k sochařům, kteří zkusili vymodelovat Václava Havla.

Přehrát

00:00 / 00:00

Čeští sochaři odhalili nejlepší podobizny exprezidenta Havla, vědce Holého a architekta Kaplického. Na místě byla redaktorka Petra Benešová.

„Udělal jsem ho asi nejstaršího. Bylo tam už duchovno, a ne muž činu. Zároveň jde proti nějakému proudu, takže mu vlasy vlajou dozadu,“ přiblížil svoje dílo Blažek.

Práce posílali i studenti uměleckých oborů, dodal předseda Sdružení sochařů Jiří Středa: „Také tady byli lidé ze Slovenska. Každý mohl dát je jeden portrét od jedné osobnosti.“

Nejvíce různých podob měl Jan Kaplický. U jedné z bust hlava neseděla na krku, ale vyrůstala z takzvaného blobu, tedy návrhu zesnulého architekta na pražskou knihovnu na Letné.

Některé portréty věrně kopírovaly podobu významných osobností. U jiných se ale sochaři pustili do odvážnějších kreací. Například téměř komiksové ztvárnění exprezidenta Havla s obří hlavou a očima, jak vysvětlil Jiří Středa.

„Přístupy můžou být různé. Měl to být portrét a otázkou zůstává, jestli to portrét ještě je. Je to už trochu futuristické,“ zhodnotil Středa.

Busty exprezidenta Václava Havla modelovali sochaři v rámci soutěže Tří portrétů | Foto: ČTK

Sochařské sdružení uspořádalo soutěž už vloni, kdy umělci modelovali bustu Václava Havla. Chtělo tak upozornit na aktuální stav českého portrétu, který dnes již pomalu přestává existovat.

„Vloni jsme zjistili, že stav portrétu v Čechách není valný. Rádi bychom to zlepšit. Máme záměr, že bychom chtěli různé osobnosti,“ popsal plány předseda Sdružení sochařů Středa.

Sochařské sdružení chce podobné soutěže pořádat každý rok. Zatím si vytipovalo několik osobností, například Miladu Horákovou, Otto Wichterleho, Karla Kryla nebo Věru Čáslavskou. Jednu soutěž hodlá sdružení uspořádat ještě letos.

Výstava portrétů v pražském sídle Akademie věd potrvá do 28. ledna. Následně se přesune do Jihlavy, Hořic a Trutnova.

Nejlepší portrét chemika Antonína Holého pak bude trvale vystaven v Ústavu organické chemie a biochemie, kde vědec pracoval.

Petra Benešová, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme