Sochu od Berniniho prodali na Slovensku za zlomek ceny. Nepoznali, že jde o originál

V bratislavské aukční síni se před časem prodávala socha jednoho z nejvýznamnějších evropských umělců. O její hodnotě ale neměl nikdo ani tušení. Soukromý sběratel sochu koupil za zlomek její skutečné ceny, poté ji prodal do Spojených států.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aukční kladívko (ilustrační foto)

Aukční kladívko (ilustrační foto) | Foto: stock exchange

Cenná mramorová busta papeže Pavla V. se na aukci v Bratislavě dražila dvakrát. Až napotřetí si ji někdo koupil.

Socha slavného italského barokního umělce Giana Berniniho, která pochází ze 17. století, se prodala za 24 tisíc eur, tedy přibližně za 650 tisíc korun.

„Nikdo nevěděl, že jde o drahocenný originál. Netušil to původní majitel, jeho dědicové, aukční síň ani znalci ministerstva kultury,“ přibližuje zpravodaj ČRo Petr Vavrouška.

Na aukci ji koupil soukromý sběratel, který žije v Bratislavě. Ten pravděpodobně tušil, jak je socha cenná. Poté požádal ministerstvo o trvalý vývoz sochy do zahraničí a povolení získal.

Následně se spojil s londýnskou světoznámou aukční síní Sotheby's, která kontaktovala Gettyho muzeum v Los Angeles. V polovině června pak muzeum zveřejnilo, že získalo unikátní bustu papeže Pavla V. sochaře Berniniho.

Prodejní cena zveřejněna nebyla, ale jiné, mnohem méně cenné dílo tohoto italského sochaře se nedávno prodalo za 2,5 milionu liber, tedy za bezmála 100 milionů korun.

„Majitel bratislavské aukční síně ví, že přišel o obrovskou provizi z prodeje. Dědicové přišli o miliony eur a ministr kultury řeší, jak je možné, že tak cenné a ojedinělé dílo skončilo v zahraničí,“ popisuje Vavrouška a dodává:

„Dokonce kvůli tomu teď podal trestní oznámení, odvolal členy komise, která žádost o vývoz do zahraničí posuzovala, a odvolal generálního ředitele sekce kulturního dědictví. Je zřejmě jisté, že se socha na Slovensko už nevrátí.“

Petr Vavrouška, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme