Sokolové odhalili pietní sochu. Připomíná 150 let založení i tragické události

V Riegrových sadech v Praze stojí ode dneška socha připomínající letošní 150. výročí založení sokolské organizace. Dnešní datum není vybrané náhodou. Právě v noci - ze sedmého na osmého října roku 1941 - totiž gestapo pozatýkalo představitele Sokola.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Socha v Riegrových sadech připomíná letošní 150. výroční založení sokolské organizace

Socha v Riegrových sadech připomíná letošní 150. výroční založení sokolské organizace | Zdroj: ČTK

Organizace patříla k nejmocnější z prvorepublikových organizací. Nacisté v ní viděli nepřítele, který se nesmíří s okupací. A právem. Po obsazení totiž navzdory akcím, které proti ní byly vedeny, pracovala dál a významně se podílela na protifašistickém odboji.

„Vedení říše se proto rozhodlo, že je třeba k nějakému důraznějšímu kroku. A tím byl ten doslova pogrom v noci ze sedmého na osmého října, kdy byla pozatýkána většina pracujícího vedení České obce sokolské, “ vysvětluje Zdeněk Mička z České obce sokolské.

Přehrát

00:00 / 00:00

O České obci sokolské hovoří Zdeněk Mička

Nacisté organizaci zabavili veškerý majetek a zasadili ji tvrdý úder. I když byl Sokol po válce znovu obnoven, následky byly citelné. „Já se domnívám, že to byl významný zásah nejenom do České obce sokolské, ale řekl bych do určité, řekněme elity sokolského národa. Rok 48 byl do určité míry pod vlivem toho, že tito lidé nám tady chyběli,“ vysvětluje Mička.

Dnes má Sokol 180 tisíc členů

Organizace však dokázala přežít i komunistickou diktaturu, která následovala po únorovém puči. Měla totiž nejenom dostatek schopných lidí, ale také své zásady, na kterých stojí dodnes.

„Česká obec sokolská nemá pouze odbor všestrannosti, který připravuje slety, ale od začátku má i vzdělavatelský odbor, jehož hlavním úkolem je právě šíření sokolských myšlenek. A díky tomu jsem přesvědčen, že i v tom roce 89 a 90 bylo na čem stavět,“ říká Mička s tím, že tyto myšlenky je nutné dnešní společnosti stále připomínat.

Mezi dvěma světovými válkami měla obec miliony členů, dnes jich má kolem 180 tisíc. Přesto o nové členy stále není nouze. Do Sokola proudí mládež zejména v předškolním a školním věku, ale i senioři. Generace středních let však trochu zaostává.

„Přijdete-li do každé sokolovny v dopoledních hodinách, tak uvidíte, jak cvičí rodiče s dětmi. A to je samozřejmě velice povzbuzující a je na čem stavět,“ říká Mička.

Veronika Sedláčková, Prokop Havel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme