Soud bude řešit pokus o vývoz Picassova obrazu

Soud začne projednávat údajně nelegální vývoz obrazu Pabla Picassa z Česka. Z porušování předpisů o oběhů zboží ve styku z cizinou je obžalován Jan Třeštík.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zákony, legislativa, paragraf | Foto: Filip Rožánek

Bývalý ředitel Galerie Středočeského kraje v Kutné hoře loni v lednu vydal osvědčení k vývozu aktu Sedící žena, protože je malba kulturní památkou, neměl na to podle obžaloby právo.

K vývozu, vystavení nebo zapůjčení Picassova obrazu bylo třeba povolení ministra kultury. Galeristoví až dva roky vězení, nebo zákaz činnosti.

Obraz měl ze země vycestovat přes ruzyňské letiště, celníci se ale pozastavili nad nejasnostmi v dokumentaci. Kontaktovali proto Národní galerii, která řekla, že je malba kulturní památkou.

Exředitel středočeské galerie chybu přiznává, ovšem trvá na tom, že nebyla úmyslná, ale šlo o úřední omyl. Uvedl také, že má na dílo, které je pojištěné na sedmdesát pět milionů korun, smlouvu s majitelem i partnerem v Curychu.

Tam se měl obraz podrobit porovnání s podobným Picassovým dílem. Vývoz se prý navíc děl v komunikaci s celníky.

Petr Kořínek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme