Spor o spoluautorství pomníku lidických dětí nekončí

Spor sochaře Jiřího Hampla s Památníkem Lidice o spoluautorství pomníku lidických dětí pokračuje. Odvolací vrchní soud v Praze dnes zrušil rozsudek krajského soudu, který autorský podíl na díle sochaři přiřkl letos v květnu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pomník dětským obětem války v Lidicích na Kladensku

Pomník dětským obětem války v Lidicích na Kladensku | Foto: Jana Káninská

Hlavním autorem známého sousoší Památník dětským obětem války je Marie Uchytilová, zesnulá manželka Jiřího Hampla.

Podle vrchního soudu se ale dostatečně neprokázalo, že by jí Hampl s přípravou pomníku pomáhal. Obhájkyně sochaře Markéta Vaňková to odmítá.

Přehrát

00:00 / 00:00

U soudu natáčel reportér Pavel Pavlas

„My samozřejmě respektujeme názor odvolacího soudu a budeme naše důkazní tvrzení doplňovat. Jsem přesvědčena o tom, že pan Hampl je spoluautorem díla a že jeho činnosti byla tvůrčí a autorské povahy. Neumím si představit, že by ta činnost byla jiné povahy než autorské jako sochaře na jednotlivých sochách,“ podotkla Vaňková.

Dnešní verdikt soudu naopak přivítal právní zástupce Památníku Lidice František Vyskočil. Podle něj měl stejně rozhodnout už soud prvního stupně.

„Strana žalující za celou dobu nepředložila žádný důkaz o tom, že by se na tom skutečně podílel (Hampl) tvůrčím způsobem. To je velice důležité, protože všechny důkazy, které tam byly, jsou, dalo by se říci, technická pomoc při odlévání. Bohužel to není tvorba,“ zdůraznil Vyskočil.

Marie Uchytilová pracovala na pomníku 82 lidických dětí bez objednávky, z vlastního popudu, a to až do své smrti v roce 1989. Své životní dílo však v Lidicích nikdy nespatřila. První třicítka soch byla instalována až v roce 1995, poslední o pět let později.
(zdroj: ČTK)

Případem se tak bude muset znovu zabývat středočeský krajský soud. Dokazování bude muset doplnit mimo jiné o spis z dědického řízení ohledně majetku Uchytilové. Podle odvolacího soudu může spis osvětlit, zda se Hampl hlásil ke spoluautorství pomníku už v době dědického řízení.

Sochař Hampl se s lidickým památníkem soudí, protože v roce 2008 byla bez jeho svolení změněna informační deska u pomníku, na které už nadále nebyl uveden jako spoluautor. Podal proto žalobu na ochranu svých autorských práv a požaduje, aby Památník Lidice desku vyměnil. Tvrdí, že bez něj by sousoší nikdy nebylo dokončeno.

Pavel Pavlas, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme