Sportovní hala na pražském Výstavišti slaví padesátiny

Pražská sportovní hala dnes slaví padesáté narozeniny. Možná si teď nejste jistí, o které hale je řeč, vždyť v hlavním městě je mnoho krytých sportovišť. V roce 1962 se ovšem názvem Sportovní hala pyšnila jen jediná stavba. Zbrusu nový stadion na pražském Výstavišti, vybavený moderní ledovou plochou, byl za uplynulých 50 let svědkem mnoha výjimečných okamžiků.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Průmyslový palác Výstaviště Praha Holešovice

Průmyslový palác Výstaviště Praha Holešovice | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Hned v březnu 1962 upnuli k pražské sportovní hale svou pozornost miliony lidí. V Praze se totiž konalo mistrovství světa v krasobruslení. Pro Československo tehdy vybojovali zlatou medaili sourozenci Eva a Pavel Romanovi v tancích na ledě.

O světovou senzaci se pak postaral kanadský závodník Donald Jackson, který poprvé na takto významné soutěži skočil trojitý lutz. Tento jedinečný okamžik se podařilo zaznamenat jedné zahraniční televizi. Archivní záznam má sice špatnou zvukovou kvalitu, ale síla emocí je z něj cítit dodnes.

V hale, která může nabídnout až 14 tisíc míst k sezení, se pak konalo mnoho dalších velkých akcí. Mistrovství světa v ledním hokeji hostila celkem čtyřikrát.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek Jana Hergeta o padesátinách pražské Sportovní haly v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

Snad díky skvělé atmosféře v domácím prostředí dosáhli Čechoslováci pokaždé na některý z cenných kovů, a dvakrát dokonce na zlato. Poprvé v roce 1972 a podruhé v roce 1985. Svědky prvního gólu našich hokejistů byli tehdy i rozhlasoví posluchači.

V pozdějších letech využívali pražskou sportovní halu nejen sportovci, ale také umělci a dodnes se v ní pořádají koncerty světových hvězd. Vystoupili tu třeba B. B. King, James Blunt, Iggy Pop nebo kapely Simply Red a Prodigy.

Z architektonického hlediska je Pražská sportovní hala také velmi zajímavá.

„Za pozornost stojí konstrukční systém toho zastřešení, což je jedna z velice důležitých věcí, které doprovázejí velkorozponové konstrukce, ať to jsou sportovní haly nebo tovární haly, kde je nutné se vypořádat se svízelným úkolem překlenutí širokého rozponu. Tady tuším, že jde asi o 60 metrů,“ říká Ondřej Šefců z Národního památkového ústavu a dodává, že jde o jednu z prvních čistě sportovních staveb u nás.

I když je dnes v Praze hned několik sportovních hal, ta, která se otevřela právě před 50 lety na Výstavišti, rozhodně nechátrá a má stále nabito.

Jan Herget, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme