Staroměstská radnice nabízí procházku historií i současností panelových sídlišť

Pražská panelová sídlišti se na chvíli přesunula do centra Prahy. V Sále architektů na Staroměstské radnici otevřeli výstavu, která mapuje historii panelových domů přibližně od 50. let minulého století. Expozice začíná statistickou mapou, kde jsou vyznačena všechna pražská sídliště.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Panelákové sídliště

Panelákové sídliště | Foto: Jan Rosenauer

„Naviguje nás časová osa, která provází celou výstavou a naznačuje směr prohlídky. Časová osa má i ten smysl, že tam jsou vyznačeny i významné stavby z té doby,“ říká Klára Halmanová, která na výstavě spolupracovala s Martinou Flekačovou, Milanem Kudynem a Lucií Zadražilovou.

Cílem tohoto projektu, který může návštěvník v sále architektů vidět až do 16. září, je ukázat bez předsudků, proč a jak pražská sídliště vznikala.

„Myslíme si, že sídliště jsou místem, kde žije velké procento obyvatel. Týká se to nejen těchto obyvatel, ale i lidí, kteří žijí v okolí sídlišť. Názor na ně bývá mnohdy zkreslený,“ vysvětluje motivace autorů Klára Halmanová a pokračuje:

Přehrát

00:00 / 00:00

Výstavou Pražská panelová sídliště provedla reportérku ČRo Zuzanu Filípkovou její kurátorka Klára Halmanová

„My jsme se snažili vysvětlit, proč a jak ta sídliště vznikala, ukázat, že pokud se někdo bude lépe zajímat o své okolí a bude se ho snažit nějak zregenerovat veřejná prostranství na sídlištích, tak že to může být poměrně slušné místo k životu.“

Výstava Pražská panelová sídliště přináší zájemcům pozůstatky především z komunistické éry zábavnou a nápaditou formou. Fotografie, mapy, doprovodné texty a plány sídlišť jsou umístěny na kulisách několika paneláků.

„Byl to nápad architektů. Na tu výstavu jsme si najali studio A1 Architects. Vymysleli ten systém, že veškeré materiály budou zabudované do takových paneláků, do kterých jsou buď průhledy okýnky, nebo jsou v malých okýnkách zabudovány fotografie,“ dodává Klára Halmanová.

Větším exponátem je pak model Jihozápadního města, který je ze soukromé sbírky, Bylo obtížné jej vypátrat, protože některé materiály jsou dosud již jen ve sbírkách původních architektů.

Nejstarší panelový dům (dokončen v roce 1955) v ulici U Prefy č.p. 771 (Praha-Ďáblice) po rekonstrukci | Foto: Tomáš Adamec

Na výstavě návštěvníka asi nejvíce zaujme kulisa panelového domu natřená na růžovo. Jde o poslední část výstavy, která se věnuje modernímu a současnému trendu revitalizace sídlišť.

„Jsou tam fotografie dobrých a horších příkladů regenerace. Schválně jsme to nestavěli tak, aby bylo jasné, jaký je náš názor k té regeneraci. K výstavě máme připravený dotazník, kde mohou lidé zaškrtávat, který z toho současného stavu sídlišť se jim zdá nejlepší,“ uzavírá Klára Halmanová.

Expozici doplňuje také mapa, na které najdete výtvarné umění ve veřejném prostoru, které bylo v 70. a 80.letech normální součástí sídlišť i celého města. Jde o kašny, sochy a další objekty. Systematicky se o toto kulturní dědictví stará projekt Pavla Karouse nazvaný Vetřelci a volavky.

Zuzana Filípková, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme