Staroměstský orloj po roce opět ožije vizuálními projekcemi

První z osmi promítání, takzvaného mappingu, se odehraje dnes od 8 hodin ráno. Každou půl hodinu budou návštěvníci moci vidět krátký blok animací, který představí významné historické události spojené s touto pražskou památkou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Astronomický ciferník pražského orloje | Foto: Michal Křížek

Projekce připomenou 12 významných událostí z historie orloje. Například jeho stavbu, období husitských válek nebo popravu pražských pánů. Jedná se o desetiminutové bloky animací, které se budou promítat po celé fasádě budovy. Za mappingem stojí šestice výtvarníků.

„Do deseti minut jsme se snažili vměstnat všech dvanáct událostí. Poté je asi 20 minutová pauza a začíná znova to samé. Snažili jsme se do projekce dostat co nejvíc detailů tak, aby to bylo zajímavé. I pokud se na ni lidé půjdou podívat po druhé nebo po třetí, pokaždé uvidí něco jiného,“ vysvětluje jeden ze šesti výtvarníků Amar Mulabegovič ze seskupení The macula, které se mappingu věnuje i za hranicemi ČR.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Staroměstský orloj se po roce opět vrací vizuální projekce.mp3

Animační bloky poběží celou sobotu až do 22 hodin. Některá z chystaných témat prozradil organizátor Martin Pošta:

„Od prvního nákresu Mikoláše z Kadaně přes stavbu Petrem Parléřem a jeho zednáři, husitské války, popravu 27 českých pánů, druhou světovou válku až po současnost. Poslední znázorněná sekvence se týká období komunismu a na závěr je jakýsi výhled do budoucna.“

„U Petra Parléře jsme chtěli znázornit, jak byla v daném období budova vystavena. Vizuálně se to pojalo tak, že budova je ve tmě a my na ní postupně začneme promítat skládající se cihly,“ dodává Martin Pošta.

Video mapping se ve světě začal používat zhruba v roce 2006. Fasády budov tu fungují jako plátna a tak se projekce připravují každému domu tzv.na míru.

Zuzana Filípková, Maňourová Anna Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme