Šťastné umění festivalu Tina B. oživuje Prahu

Velký, jasně červený lotosový květ zdobí nádvoří břevnovského kláštera v Praze – jde o jednu z působivých instalací letošního ročníku festivalu současného umění Tina B. Jeho tématem je Art and happiness.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Instalace festivalu Tina B. v pražském Klementinu | Foto: Eva Rajlichová

„Umění a štěstí, které je tematikou letošního ročníku, chce poukázat na to, že umění není pro umění, ale pro lidi,“ říká jedna z organizátorek, Jana Tomášková.

Se zářivými barvami a řadou nečekaných nápadů se obyvatelé a návštěvníci Prahy budou moci setkat třeba v kostele Nejsvětějšího Salvátora u Karlova mostu a také v prostorách Národní knihovny v Klementinu.

Oživení jeho prostor pomocí umění si přálo i vedení této instituce. Podle Ireny Maňákové to ale nebylo úplně snadné: „Jeden příklad za všechny – když jste šli teď po schodech a viděli jste tam diaprojektor. Muselo se velmi obezřetně pracovat s tím, jak bude umístěn, kam bude mířit, jestli oslní ty, kteří procházejí tím schodištěm nebo ne. Příkladně i kvůli případným epileptickým záchvatům, protože epileptici nemůžou mít blikání.“

Přehlídka současného umění Tina B. potrvá až do 31. října. Některé instalace, třeba v okolí žižkovského televizního vysílače, slibují nechat organizátoři v prostoru i déle.

Eva Rajlichová, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme