Stavbou roku 2011 se stalo pět staveb

Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství dnes vyhlásila vítěze Stavby roku 2011. Bez rozlišení pořadí se jimi staly jihozápadní část Pražského okruhu, golf klub Čertovo břemeno v Jistebnici u Tábora, společenské centrum Trutnovska pro kulturu a volný čas, krytý plavecký bazén v Litomyšli a univerzitní kampus Masarykovy univerzity v Brně. Odborná porota hodnotila jak kvalitu dokončených prací, tak architektonického řešení a jeho zvládnutí dodavatelem stavby, spokojenost investora a uživatelů stavby.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jednou z pěti Staveb roku 2011 je školská část univerzitního kampusu Masarykovy univerzity v Brně - Bohunicích.jpg

Jednou z pěti Staveb roku 2011 je školská část univerzitního kampusu Masarykovy univerzity v Brně - Bohunicích.jpg | Zdroj: ČTK

Přihlíželo se také například k začlenění stavby do krajinného rámce nebo propojení její funkčnosti s dalšími objekty.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Večerního Radiožurnálu byl jeden z autorů krytého plaveckého bazénu v Litomyšli architekt Antonín Novák.mp3

Cenu předsedy Senátu získalo onkologické centrum Fakultní nemocnice Plzeň. Nová budova ČVUT v Praze - Dejvicích si vysloužila cenu primátora hlavního města Prahy. Cenu veřejnosti za stavbu roku 2011 získala revitalizace Staroměstského náměstí v Mladé Boleslavy. Cenu Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství získala rekonstrukce zastupitelského úřadu České republiky v Brazílii a 14kilometrový projekt se dvěma tunely na Islandu.

„Cenu jsme si hodně přáli kvůli investorovi, městu Litomyšl, reprezentaci a lidem, kteří s námi tu stavbu připravovali. Investor se chová v českých zemích zcela ojedinělým způsobem, vyhledává současnou architekturu, snaží se zlepšit prostředí pro své občany natolik, aby bylo přitažlivé nejenom pro ně, ale i pro návštěvníky,“ říká jeden z autorů oceněného krytého plaveckého bazénu v Litomyšli architekt Antonín Novák.

Cílem realizace bylo podle Nováka vytvořit skromnou stavbu, která bude přesto zajímavá, příjemná na užívání, nevykazuje velké náklady a zároveň je magnetem pro návštěvníky.

Prosazovat moderní architekturu je těžké

„Je to těžké tam, kde investor o žádnou architekturu nestojí, což se děje z 99 procent. V tomto případě to byla naprostá výjimka, město Litomyšl mělo zájem o kvalitní architekturu, chovali se k nám nesmírně vstřícným a uctivým způsobem a za celou naší dvacetiletou existenci to byla asi nejlepší a nejkrásnější možnost spolupráce s investorem," dodává Novák.

Zuzana Filípková, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme