Stovky děl z Kremlu by měly být k vidění na Hradě v prosinci

Stovka uměleckých předmětů z Kremlu by se mohla dostat vůbec poprvé na Hradčany. Správa Pražského hradu chce zahájit výstavu už v prosinci v prostorách Císařské konírny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražský hrad | Foto: Milena Píchová

Podle ředitele Správy pražského hradu Ivo Velíška je Císařská konírna nejbezpečnějším a klimaticky nejvhodnějším místem pro tak cenné exponáty jako jsou ty z Kremlu:

„Exponáty z depozitářů kremelského muzea jsou velmi choulostivé a vzácné a proto vyžadují i zvláštní péči. Správa pražského hradu je proto může vystavit jenom v prostorách, které splňují nejpřísnější klimatické a bezpečnostní podmínky.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Rrž Kremelská sbírka.mp3

Pro přísně střežené prostory Císařské konírny by měl výstavu navrhovat architekt Jan Polášek, který pro stejný prostor navrhl také úspěšnou výstavu Praha španělská. Polášek by měl také rozhodnout, jestli do konírny umístí 130 nebo více exponátů.

„Exponáty jsou z ruské strany připraveny. Naše pracovní skupina odjíždí v nejbližších dnech do Moskvy, aby upřesnila všechny okolnosti výběru exponátů,“ říká Velíšek.

Součástí kremelské sbírky je užitné umění, které přibližuje život ruského carského dvora v 16. a 17. století, dále anglické a německé stříbro, zbraně i část slavnostního roucha prvního Romanovce Petra I.

„Bude to záležitost prestižní a mimořádná už vzhledem k tomu, že některé exponáty nebyly vystaveny mimo území Ruska, možná některé exponáty nebyly vystaveny ani v samotném Rusku, tak to samo o sobě nastavuje výstavě vysokou laťku,“ dodává Velíšek.

Pojistná hodnota výstavy by měla přesáhnout miliardu korun. Hrad uvažuje o tom, že vstupné na výstavu bude o něco vyšší.

Pro Správu pražského hradu by měla být výstava kremelských sbírek jednou z nejprestižnějších akcí posledních let.

Michaela Vetešková, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme