Středočeský kraj vydražil v Londýně vzácnou knižní miniaturu

Středočeský kraj získal vzácnou knižní miniaturu z 15. století. V londýnské aukční síni Sotheby´s ji vydražil v přepočtu za více než 17 milionů korun. Miniatura s desítkami postav zachycuje, jak se tehdy v Kutné Hoře těžila a zpracovávala stříbrná ruda.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kutná Hora

Kutná Hora | Foto: Jan Burda | Zdroj: Český rozhlas

"Je to vzácná věc skvělé umělecké kvality z konce 15. století," hodnotí miniaturu kurátor Středočeské galerie Ondřej Chrobák. Podle něj byla nejspíš určena pro kutnohorský chrám sv. Jakuba.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vzácné iluminaci z 15. století a její dražbě hovořil kurátor Ondřej Chrobák v Ozvěnách dne Radiožurnálu

Kurátor, který se dnešní aukce v Londýně účastnil, potvrdil, že miniatura je ve výborném stavu. "Na věc z konce 15. století, která je na pergamenu, je mimořádně dobře zachovalá," řekl v Ozvěnách dne Radiožurnálu.

K vidění podle něj bude od jara příštího roku v jezuitské koleji v Kutné Hoře, kde má vzniknout muzeum výtvarného umění.

Marika Táborská, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme