Street-artový umělec Banksy prodával v New Yorku svá díla 'za babku'

Slavný britský konceptuální umělec a sprejer Banksy je na americkém turné. V ulicích New Yorku se každý říjnový den objevuje jeden jeho nový počin a je kolem něj velké pozdvižení. Banksyho díla se totiž v aukcích prodávají za desítky i stovky tisíc dolarů. V New Yorku si je ale lidé mohli koupit za zlomek této ceny, protože šlo o další z Banksyho happeningů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nové dílo britského umělce Banksyho, které vytvořil během svého pobytu v New Yorku | Zdroj: Reuters

Banksy totiž prodával svá díla v obyčejném stánku na ulici. Kolem znuděného starého muže prodávajícího plátna s nasprejovanými malbami chodili lidé a moc si ho nevšímali. Za celý den si jen tři zákazníci koupili celkem osm pláten za asi 400 dolarů.

Možná si mysleli, že kupují laciné kopie od člověka, který se chce přiživit na Banksyho slávě, nebo vůbec netušili, co mají před sebou. Šlo přitom asi o nejlepší koupi jejich života, byly to totiž originály, které by Banksy mohl prodat i za víc než 100 tisíc dolarů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ondřej Himmer v Hlavních zprávách informoval o akci britského street-artového umělce Banksyho v New Yorku

„Ten fór myslel tak, že lidi budou slepí vůči jeho umění, pokud to nebude podespané jako Banksy. Na druhou stranu jsou jeho věci tak charakteristické, že fanoušci a lidi, kteří to trošku sledují, by ty věci určitě poznali. Problémem ale je, že jeho tvorbu napodobuje spousta jiných ‚umělců‘ a dá se říci, že jakákoli tvorba vytvořená pomocí šablony je kopírováním rukopisu Banksyho,“ vysvětluje český streetartový umělec, který vystupuje pod pseudonymem Pasta Oner, proč možná kolemjdoucí ani nenapadlo, že by mohlo jít o originály.

Bansky o významu svých děl nerad mluví, spíše dává prostor divákům. Obsah je obvykle satirický a hravý, na první pohled komický, ale ve skutečnosti často velmi vážný. Jako další z jeho projektů v New Yorku, kdy nechal ulicemi města jezdit nákladní auto, kterým se vozí zvířata na jatka. Mezi prkny koukaly naříkající hlavy plyšových zvířat, což spoustu lidí na chodníku opravdu šokovalo.

Podle Pasty Onera je Banksy jedinečný tím, že dokázal vytvořit svá díla na veřejných místech, aniž by ho někdo chytil nebo viděl. „Je neuvěřitelně drzý a dokáže dělat na místech, kde by jiní lidé nic neudělali,“ říká Pasta Oner.

Street-artový umělec také dříve protestními malbami posprejoval kontroverzní přísně střeženou izraelskou zeď, která odděluje pásmo Gazy. Tvoří téměř výhradně v ulicích a ve veřejném prostoru a jeho díla obvykle rychle zanikají pod další vrstvou graffiti.

Banksy poprvé vyfocen. Možná...

Banksy už skoro dvě desetiletí pečlivě skrývá svou identitu. Svým uměním se často pohybuje na hraně zákona. Anonymita je také součástí pouličního umění a Banksy si s ní velmi tvořivě hraje. Například ve filmu Exit through the gift shop divák celou dobu neví, jestli jde o dokument o jeho díle, nebo režírované drama, nebo jen dobře udělaný a pečlivě promyšlený šprým.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pasta Oner okomentoval ve Stalo se dnes Banksyho tvorbu i jeho poslední akce v New Yorku

Jsou sice nějaké náznaky a poměrně věrohodné spekulace, kdo Banksy je, nikdy je ale nikdo nepotvrdil. V New Yorku ho prý nyní někdo poprvé vyfotil, ale ani to není vůbec jisté.

„Těchto úniků a údajných fotek Banksyho už byla strašná řada. Myslím si, že je to součástí úmyslného nebo neúmyslného marketingu a je úplně jedno, jestli ho někdo vyfotí nebo ne, protože on to vždy popře. Na tom je založený jeho úspěch a umění. Tím udržuje v napětí společnost a laickou veřejnost, kterou to přitahuje, protože jakékoli tajemství je magnetem na kohokoliv,“ dodává významný český streetartový umělec vystupující jako Pasta Oner.

Ondřej Himmer, dab Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme