Studenti architektury přišli s originálními nápady řešení točny v Krumlově

Otáčivé hlediště v Českém Krumlově, o které se dlouho vedou spory, by mohlo získat novou podobu. Odstranění současné točny žádají zástupci UNESCO, naopak Český Krumlov i Jihočeský kraj si točnu přejí na současném místě zachovat. ČVUT ve spolupráci s Národním památkovým ústavem vyhlásilo studentskou architektonickou soutěž, která hledá alternativní řešení českokrumlovské letní divadelní scény.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Točna před letohrádkem Bellarie

Točna před letohrádkem Bellarie | Foto: Jan Rosenauer

UNESCO varuje, že jestli točna nezmizí, zařadí Krumlov na seznam památek v ohrožení. Právě řešení letní scény hledala studentská architektonická soutěž, jejíž cílem je vytvořit originální divadelní prostředí mimo prostory barokní zahrady.

„My jsme to zadání soutěže postavili tak, že jsme vymezili poměrně velký prostor za zámeckou zahradou a studentům jsme řekli, aby navrhli novou letní scénu. Nechtěli jsme aby byli omezování otáčivým hledištěm, chtěli jsme, aby jejich návrh měl architektonickou úroveň odpovídající 21. století a aby zlepšil parametry divadla i se zámemím,“ přiblížil na Rádiu Česko architekt Václav Girsa z fakulty architektury pražského ČVUT.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o architektonické soutěži přiblížil na Rádiu Česko architekt Václav Girza z fakulty architektury pražského ČVUT, který studentskou soutěž zaštiťuje.

Zájem o soutěž byl podle něj veliký, zúčastnilo se ji 24 projektů, přihlásili se studenti z různých ročníků a fakult z Prahy, Bratislavy či Liberce. Upozornil, že tím, že jde o studentské návrhy, nejsou ničím kromě odborných podmínek limitované. Soutěž podle něj přinesla pozoruhodné náměty i zajímavá konkrétní řešení. „Ale samozřejmě podle studentského projektu nelze stavět ,“ zdůraznil.

Docent Josef Štulc z Národního památkového ústavu v Ozvěnách dne prozradil, že nejúspěšnější byly dva projekty.

Přehrát

00:00 / 00:00

Architektonickou soutěž, která hledala způsob vytvoření letní scény v Českém Krumlově přiblížil v Ozvěnách dne docent Josef Štulc z Národního památkového ústavu.

„Projekt Jana Hartníka z fakulty architektury ČVUT, z ateliéru docenta Miroslava Cikána a Elišky a Marie Křížových, rovněž z fakulty architektury, z ateliéru profesora Václava Girsy. Oba projekty jsou nesmírně originální,“ dodal.

Zda mají šanci, že by se mohly realizovat, je podle něj ale těžké předpovědět. „Problém českokrumlovské zahrady a točny se strašně zpolitizoval. Takže nemůžu předpovídat, jak se to dále bude vyvíjet,“ řekl.

Soutěž však podle docenta Štulce rozhodně ukázala, že existuje konstruktivní pozitivní řešení českokrumlovské letní divadelní scény. „A ukázala také, že studenti architektury jsou nesmírně kreativní,“ dodal s tím, že věří, že se patovou situaci s točnou v Českém Krumlově podaří pozitivně vyřešit.

Vladimír Kroc, Veronika Sedláčková, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme