Studenti z Moravského Krumlova nechtějí epopej v Praze. Protestují peticí

Moravskokrumlovští studenti předali na pražském magistrátu petici proti přestěhování Slovanské epopeje do Prahy. Její část je ve Veletržním paláci v Praze, další v sálech moravskokrumlovském zámku. Tahanice o umístění Epopeje se odehrávají řadu let, nově se pro ni našlo místo na pražském hlavním nádraží.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Účastníci pochodu z Moravského Krumlova dorazili před pražský magistrát.

Účastníci pochodu z Moravského Krumlova dorazili před pražský magistrát. | Zdroj: ČTK

Nápad dát Muchovu Slovanskou epopej do zanedbané historické budovy pražského hlavní nádraží může být poněkud šokující, většině skupin, kteří o jejím budoucím místě rozhodují, se ale zamlouvá. I proto, že architekt Josef Fanta byl Muchovým současníkem i přítelem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek Michaely Veteškové o petici studentů z Moravského Krumlova proti přemístění Slovanské epopeje na pražské hlavní nádraží v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

„Nám ta idea připadne jako velmi dobrá. Ten prostor je naprosto úžasný,“ říká ředitel Galerie hlavního města Prahy Milan Bufka.

Právě jeho instituce dvacítku obrazů spravuje. To znamená, že zajišťuje restaurátorské práce i hlídá podmínky pro vystavování děl.

„Určitě by stálo za to uvažovat o kultivaci tohoto prostoru a využití této budovy jako galerie,“ dodal Milan Bufka.

S návrhem souhlasí i Muchův vnuk John. Záměr vyhovuje i společnosti, která nádraží opravuje. Koncem října zmíněné skupiny poslali na magistrát takzvané Společné memorandum Českých drah, Grandi Stazioni a Muchovy nadace a majiteli díla, tedy Praze, potvrdili, že Epopej na nádraží skutečně chtějí.

Podle Bufky by se zřejmě do nově vzniklé galerie vstupovalo z prosvětlené kopulovité haly. Obrazy samotné by byly v rozlehlých sálech, které jsou dnes nepřístupné a užívají je České dráhy. Stropy tam jsou ale dostatečně vysoké, některá plátna na výšku měří až šest metrů. Větší část budovy je prosklená, a právě kvůli sklům by záměr mohl narazit.

Slovanská epopej v Národní galerii v Praze. | Foto: Filip Jandourek

„S ohledem na to, že to je památka, jsou nezbytné i příslušné klimatické podmínky, které musejí být dodrženy. Je také otázka, jak je to tady se slunečním světlem, protože na obrazy nesmí dopadat ani z jedné strany sluneční paprsky. Myslím, že to je otázka pouze technického zpracování. Není to asi neřešitelná záležitost,“ řekl Milan Bufka.

Developer chystá rekonstrukci historické části nádraží a do dvou let ji předělat na míru Slovanské epopeji.

Michaela Vetešková, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme