Švába k večeři dostanete v Galerii Jiřího Švestky

Galerie Jiřího Švestky vystavuje díla ruského umělce Viktora Pivovarova. Pivovarov, i když není české veřejnosti příliš známý, žije a pracuje v Praze od roku 1982 a patří k světově nejvýznamnějším současným umělcům působícím v České republice. Výstava Šváb k večeři trvá ve Švestce do 10. října. Za pozornost stojí, že Jiří Švestka právě otevřel pobočku galerie současného umění v Berlíně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Viktor Pivovarov: Šváb k večeři | Foto: Galerie Švestka, Press kit

Viktor Pivovarov je dvaasedmdesátiletý malíř, z jehož tvorby čiší syrovost a sexualita. Inspiraci k vytvoření cyklu Šváb k večeři sesbíral v karikatuře a v Lynchově snímku Inland Empire. Zřejmě i proto jsou jeho obrazy plné zaječích uší, ochlupených ohanbí, ptačích zobáků a rybích těl v kontrastu s lidskými postavami. Umělec implantoval části zvířecích těl do klidných zobrazení polonahých lidí, kteří na obraze zdánlivě prožívají běžnou chvíli. Díky tomuto kontrastu jsou vykarikované malby plné vážnosti, která je až na druhý pohled naprosto absurdní a lechtivá.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pozvánka na výstavu Šváb k večeři

Jiří Švestka, galerista a kurátor výstavy, ukazuje české veřejnosti současnou podobu umění, kterou není možné v jiných pražských galeriích zhlédnout. Současná tvorba se v galerii skvěle vyjímá díky unikátním prostorám. Urbanistické patro činžovního domu, kde je galerie umístěna, evokuje pocit New Yorku devadesátých let. Čisté stěny a otevřený prostor v domě v Biskupském dvoře umožňují křik Pivovarových jasně barevných obrazů, které ale jakoby mlčky visely nad grafitově šedou podlahou.

Viktor Pivovarov: Šváb k večeři | Foto: Galerie Švestka, Press kit

Jiří Švestka momentálně otvírá v Berlíně pobočku své galerie. Jeho snaha expandovat do centra současného umění Evropy se stala skutečností 19. 9. 2009, kdy zahájil provoz galerie.

Viktor Pivovarov servíruje svého Švába k večeři v Galerii Jiřího Švestky do 10. října.

Barbora Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme