Svatovítský poklad se po 21 letech vrátil do kaple sv. Kříže

Nádherný, unikátní, mimořádný. Jen v superlativech hovoří odborníci o Svatovítském pokladu, který se po dlouhých dvaceti jedna letech vrátil na Pražský hrad. Poklad odráží nejen historii katedrály, ale také dějiny českých zemí. Expozici plnou skvostů nevyčíslitelné hodnoty mohou ode dneška spatřit oči veřejnosti v kapli Svatého kříže na druhém nádvoří.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Do kaple sv. Kříže se vrátila stálá expozice Svatovítského pokladu

Do kaple sv. Kříže se vrátila stálá expozice Svatovítského pokladu | Foto: Filip Jandourek

Poklad byl v dvorní kapli Pražského hradu vystaven v letech 1961 až 1990. Po krádeži malého Cranachova obrazu z Obrazárny Pražského hradu se ukázalo, že expozice nemá potřebné zabezpečení.

To už neplatí o zrekonstruované kapli svatého Kříže, do které se po 21 letech vrátilo 139 vzácných předmětů, jejichž historie sahá až ke svatému Václavovi.

„Já, který jsem každý den zajížděl tam tudy do Hradu, tak jsem vždycky sledoval, jak se v kapli svatého Kříže pracovalo, takže jsem dlouho dobu tuto věc vnímal,“ zavzpomínal při dopolední vernisáži prezident Václav Klaus a poděkoval všem, kteří se na obnově výstavy podíleli.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výstavu Svatovítského pokladu si prohlédl také reportér Petr Kořínek

Největší dík patřil autorce Ivaně Kyzourové. „Poklad je prakticky stejně starý jako samotný kostel svatého Víta, který byl založen v 10. století svatým Václavem, když obdržel relikvii ramene svatého Víta. Pro tuto relikvii postavil rotundu,“ vysvětluje Kyzourová.

Vzácné předměty udržuje ve vlídném prostředí nová klimatizace. Dobře by se tu naopak neměli cítit zloději, poklad hlídá špičkové bezpečnostní zařízení.

Mezi největší skvosty pokladu patří relikvie, které nashromáždil Karel IV. při svých cestách po Evropě. Lidé uvidí například zlatý relikviářový kříž s předměty spojenými s Kristovým ukřižováním.

„Ve zlaté schráně je uložena nahoře houba, kterou byl Kristus napájen, hřeb, kterým byl ukřižován, a dole jsou trny z trnové koruny. Uprostřed je ostatek z dřeva kříže, na kterém byl Kristus ukřižován,“ popisuje autorka výstavy.

Do kaple sv. Kříže se vrátila stálá expozice Svatovítského pokladu | Foto: Filip Jandourek

Na otázku, jaký exponát by chtěla mít doma, odpovídá, že jí k srdci přirostly hlavně obrazy pravé tváře Kristovy a Madony. „Věřilo se, že na každou z věrných kopií se přenáší posvátnost originálu, takže tyto obrázky byly uctívané velmi podobně jako ostatky svatých,“ dodává Ivana Kyzourová.

Součástí výstavy nejsou s ohledem na jejich křehkost lebka evangelisty Lukáše nebo ubrus, který podle legendy ležel na stole při poslední večeři Ježíše Krista. Vystavena nebude ani rouška Panny Marie s krví Krista.

Po prezidentovi si poklad prohlédli VIP hosté a veřejnost dostala šanci ve 14 hodin. Výstava je stálá a v kapli svatého Kříže zůstane minimálně deset let. Bude přístupná jako všechny ostatní expozice na Pražském hradě od 10 do 18 hodin. Počet návštěvníků v kapli je ale omezený, najednou do ní bude moci vstoupit pětačtyřicet lidí.

Petr Kořínek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme