Svého favorita v rámci soutěže Czech Press Photo vybíraly i děti

Pět chlapců a čtyři dívky si v pondělí vyzkoušeli roli odborných porotců. V rezidenci pražského primátora vybírali z tisíců fotografií, které bojují o umístění v prestižní novinářské soutěži Czech Press Photo. Dětská cena - křišťálová soška - se uděluje v rámci soutěže už po sedmé. Porotcům je od pěti do čtrnácti let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dětská porota Českého rozhlasu na Czech Press Photo | Foto: Tereza Rašová

Prokop a Sebastian pomalu procházeli místnostmi rezidence pražského primátora, kde se hodnotil letošní ročník Czech Press Photo. Devět dětí vybíralo z tisíců černobílých a barevných fotografií. Čtrnáctiletá Anna Rybová byla v dětské porotě už podruhé.

„Snažím se vybrat fotku, která má v sobě nějaký pocit – naději, zklamání, bolest. Ne jenom fotku, která vypadá hezky,“ shrnuje své preference Anna Rybová.

Členy do dětské poroty navolil Český rozhlas. Na organizaci dohlížela Tereza Rašová, moderátorka Rádia Junior.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dětskou porotu při hodnocení fotografií Czech Press Photo sledovala i Petra Benešová

„Jsou tam členové Dismanova rozhlasového dětského souboru, potom jsou tam finalisté výtvarné soutěže Malujeme po síti a také dvě členky dětského pěveckého sboru,“ popisuje složení poroty Tereza Rašová.

Během hodiny už vedle sebe leželo devět fotografií. Tučňák, ptáci při povodních, černobílý les, trs trávy vyrážející z betonu nebo i zimní krajina se psím spřežením.

Děti, které s úsměvem sledovali mezinárodní porotci z Czech Press Photo, se dlouho hlasitě dohadovaly. Chtěly, aby fotka nesla nějaké poselství, měla nápad a zajímavou kompozici. I téma bylo důležité.

„Myslím, že to je obrovský přínos – znát pohled dětí. Ony se i zajímají o politiku, znají jména politiků, znají problémy,“ popisovala ředitelka soutěže Daniela Mrázková.

Chlapci a dívky hodnotili skoro hodinu. Předsedkyně poroty Anna Rybová byla nakonec s vítězným snímkem spokojena. „Ta fotka se mi líbí. Musím říct, že v sobě něco nese,“ uzavřela Anna Rybová.

Všechny vítězné fotografie letošní soutěže zveřejní pořadatelé dnes dopoledne.

Petra Benešová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme