Svítící šelma z cisterny a videomapping. Prahu rozzářil festival Signal

To nejlepší ze světového světelného umění nabízí v Praze už potřetí festival světla Signal. Návštěvníci mohou od dnešního do nedělního večera obdivovat 21 světelných projekcí, instalací a videomappingů. Zářit budou na Starém Městě, na Letné nebo na Petříně a jejich autory jsou zahraniční i čeští umělci.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První obdivovatele získala instalace již při zkoušce

První obdivovatele získala instalace již při zkoušce | Foto: Miloslav Hamřík | Zdroj: Český rozhlas

O přízeň návštěvníků se letos uchází tři videomappingové projekce a 18 světelných instalací. Jednou z nich je netradiční socha nazvaná Ocelot, která stojí na Ovocném trhu. Partnerem instalace je Český rozhlas.

Světelná instalace vznikla původně z cisterny a je upravena tak, aby připomínala šelmu. Český umělec Čestmír Suška do ní vyvrtal mnoho drobných otvorů a designér Petr Pufler do Ocelota umístil 48 žárovek.

Podle ředitele festivalu Martina Pošty je Čestmír Suška významným zástupcem zkušené generace umělců, kteří ale nepracují přímo se světlem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Socha Ocelot vznikla z cisterny. Zkoušku osvětlení sledovala redaktorka ČRo Pavla Lioliásová

„Navrhli jsme mu spojení s mladým světelným designérem Petrem Puflerem. Tito dva umělci vytvořili společné dílo, které vychází z imaginace Čestmíra Sušky a z nového inovativního přístupu Petra Puflera,“ podotýká Pošta.

Socha Ocelota váží několik tun a spotřebu elektřiny má v jednu chvíli stejnou, jako kdyby někdo naráz rozsvítil osmdesát stolních lampiček. Petr Pufler bude animace v Ocelotovi spouštět každý den festivalu Signal vždy od 19 hodin do půlnoci.

Na Ocelotovi kromě dvojice umělců pracovala také malířka Lena Brauner. Běžné žárovky podle ní bylo nutné upravit speciálním tmelem, aby odolaly nepřízni počasí.

„Je to obyčejná žárovka s obyčejnou objímkou. Tu objímku jsme museli opatřit Lukoprenem z jedné i z druhé strany, aby nám do ní nenatekla voda, pokud by náhodou pršelo,“ vysvětluje Brauner.

Jednosměrná trasa

Pořadatelé se snažili zařadit i interaktivní instalace. Jednu mohou lidé navštívit třeba pod bývalým Stalinovým pomníkem na Letné.

Přehrát

00:00 / 00:00

O festivalu SIGNAL mluvil jeho ředitel Martin Pošta

„Vejdou do potemnělého prostoru bývalého bunkru, něco tam řeknou nebo zakřičí, a ten potemnělý prostor se na základě toho, co řeknou, dynamicky rozsvěcuje,“ přiblížil ředitel festivalu.

Loni přišlo na festival skoro půl milionu lidí a bylo těžké se po centru pohybovat. Proto pro letošek pořadatelé vytvořili jednosměrnou trasu.

„Snažili jsme se vyslyšet přání nebo komentáře návštěvníků festivalu,“ uvedl Pošta. Trasa návštěvníkům umožní vidět vše podstatné, a přitom by se neměli tolik tísnit.

Omezení se dočkali řidiči. Vadilo to taxikářům, kteří nemohli s klienty rychle přejíždět přes Vltavu. „Když vezete zákazníka do hotelu, musíte ho poslat pěšky,“ postěžoval si jeden z nich.

Světelné objekty a projekce budou v pražských ulicích k vidění až do neděle. Instalace se rozsvítí vždy mezi 19 hodinou a půlnocí.

Spoluautorka světelné instalace Lena Brauner uvnitř díla | Foto: Pavla Lioliasová

Signal Festival 2015 | Foto: Český rozhlas

ČRo, Marina Feltlová, Pavla Lioliasová, Radek Kříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme