Švýcarský soud rozhodne o obrazech Oskara Kokoschky

Doma není nikdo prorokem. Platí to i o jednom z nejznámějších rakouských malířů, Oskaru Kokoschkovi. Spolu s Egonem Schielem a Gustavem Klimtem proslavili svoji zemi. Jenže Kokoschka nemá ve Vídni pořádnou expozici a řada jeho obrazů odpočívá v jednom švýcarském sklepě. Dnes se rozhodne o tom, jestli tam i nadále zůstanou.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oskar Kokoschka : London Chelsea Reach

Oskar Kokoschka : London Chelsea Reach | Foto: První Art Consulting Brno-Praha

„Oskar Kokoschka chtěl, aby jeho obrazy visely v renomovaných světových muzejích. Ustanovil mě svým dědicem a svoji ženu Oldu požádal, aby dohlédla na to, že se jeho poslední vůle skutečně naplní,“ říká malířův synovec Roman Kokoschka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Vojtěcha Bergera o sporu o obrazy malíře Kokoschky

Paní Olda Kokoschka, mimochodem původem Češka, ale plány svého slavného muže trochu zhatila. Po mozkové mrtvici sepsala svoji druhou závěť, kde zřizovala pro Kokoschkovy obrazy nadaci ve Švýcarsku. Údajně už v tu dobu ale nebyla svéprávná a podlehla nátlaku kruhů, které si nadaci přály.

Roman Kokoschka se už dlouho soudí o to, aby obrazy mohl vytáhnout z nadačního sklepa ve švýcarském městečku Vevey u Ženevského jezera.

„Kokoschkovy obrazy jsou roztroušené po celém světě od New Yorku po Tokio. Visí v renomovaných muzejích, ale vždycky jenom v počtu několika kousků. Ve sklepě švýcarské nadace je schovaných údajně 26 Kokoschkových obrazů. Nemusí se všechny stěhovat zrovna do Vídně, ale bylo by smutné, kdyby se pro Kokoschku nikde nenašel ani jeden jediný samostatný muzejní sál,“ uvádí Kokoschka.

Drahý soud

Boj o Kokoschku vzdáleně připomíná české hádky o Muchovu Slovanskou epopej. Taky tady jde o původní přání malíře a o to, jak ho respektovat. Roman Kokoschka se už ale vzdává naděje, že uspěje. Soudit se ve Švýcarsku je drahá věc, a pan Kokoschka není žádný milionář, ale normální doktor.

„Doteď jsem utratil za soudy asi 60 tisíc eur. Budu s tím muset skončit, přece se nadosmrti nezadlužím,“ připouští malířův synovec a dodává:

„Základní myšlenkou celého tohohle sporu je vytáhnout ty obrazy odněkud ze sklepa a vystavit je někde na očích.“

Vojtěch Berger, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme