Take Nord Shape: ohromující severské tvary ve Fragnerově galerii v Praze

Skandinávie se svou vyspělou technologií, designem a architekturou patří nepochybně k nejprogresivnějším zemím a kulturám v Evropě. Kořeny této severské výjimečnosti lze hledat jak v historii tak i v jedinečnosti přírodních a klimatických podmínek. Právě ty tvoří jednu ze společných skandinávských charakteristik, která je nejviditelnější právě v architektuře a designu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Take Nord Shape | Foto: Press kit

Výstava Take Nord Shape, která proběhne od 5. do 28. března v pražské Galerii Jaroslava Fragnera, pak představuje individuálně vyhraněné projevy tři tvůrců, kteří tuto obecnou charakteristiku potvrzují.

Přehrát

00:00 / 00:00

Take Nord Shape: ohromující severské tvary ve Fragnerově galerii v Praze

Architekti a designéři Samuli Naamanka, Dagur Eggertsson a Sami Rintala jsou výraznými a respektovanými osobnostmi na mezinárodní scéně. Přestože je spojuje několik okolností - např. země původu, tedy Finsko, nebo rok narození - neměli doposud možnost společně pracovat na výstavním projektu, který by prezentoval jejich dosavadní práci. Jedinečnou přiležitostí se tak stala právě tato výstava, která zprostředkovává českému publiku mimo jiné i severskou vizi práce ve veřejném prostoru.

Z výstavy Take Nord Shape | Foto: Press kit

Sami Rintala je zakladatelem architektonického studia Casagrande & Rintala, které v letech 1998-2003 stalo u zrodu mnoha velmi dobře hodnocených projektů. Praxe jeho studia je založena na přesazích mezi styly: jako vyjadřovací prostředky invenčně využívá prostor, světlo, rozličné materiály i lidské tělo. Samotná tvorba Samiho Rintaly je pak postavena především na narativitě a konceptualismu: výsledné dílo je zpravidla mnohovrstevnatou interpretací fyzických, psychických a poetických vlivů v daném prostoru.

Roku 2008 založil Rintala nové studio spolu s islandským architektem Dagurem Eggertssonem. Eggertsson získal odbornou praxi v mnoha předních studiích v Oslu a roku 1996 dokončil postgraduální studium na Technologické univerzitě v Helsinkách, kde také začal experimentovat se stavbou architektonických objektů ve velkém měřítku. Souběžně se svým profesionálním působením Eggertsson vyučuje architekturu v Norsku, na Islandu a ve Švédsku. Třetí z vystavujících, interiérový architekt Samuli Naamanka, je znám jako všestranně nadaný designér, jehož tvorba se nechává inspirovat kreativními technologickými inovacemi. Naamanka se zabývá take environmentálním designem a je průkopníkem ve vývoji betonových produktů.

Výstava Take Nord Shape představuje celou škálu Naamankovy tvorby: mezi exponáty je i cenami ověnčená židle Clash chair, jejíž stylové sedadlo je vytvarováno z lisovaného dřeva. Jeho práce obsahují odkazy na historii, přírodu a architekturu míst, ale také na jejich symboliku. Samuli Naamanka obdržel roku 2004 stavební cenu od finské nadace Julkisivuyhdistys za vývoj v oblasti grafického zpracování betonu a následně získal i cenu SIO coby nábytkový návrhář roku.

Z výstavy Take Nord Shape | Foto: Press kit

Nechte se tedy zlákat originalitou nordických tvarů: severská vize architektury a designu vás dozajista nenechá chladnými.

Aleš Stuchlý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme