Téma migrace na plakátech studentů je k vidění v DOXu

Migrace podle jedněch obohacuje kultury o svěží myšlenky a ekonomiky o novou pracovní sílu. Podle jiných je ale migrace nebezpečná, protože přistěhovalci si s sebou přinášejí své často velmi odlišné zvyky, místo tolerance vyvolávají neklid a vytvářejí bezpečnostní rizika. Migrace ale může být také zdrojem umělecké inspirace, jak o tom svědčí nová výstava v renomované pražské galerii DOX.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Centrum současného umění DOX v Praze-Holešovicích | Foto: Centrum současného umění DOX

K vernisáži nemohl hrát nikdo jiný než All Star Refugee Band složený z muzikantů, kteří se k nám přistěhovali z různých koutů Evropy i světa.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Martina Dorazína

„Jsem uprchlík, docela se mi tu líbí, ale nemáte hory v Čechách,“ říká jeden z hudebníků.

Hudba tvoří pozadí k plakátům z dílen studentů uměleckých škol, mezinárodní soutěže se zúčastnilo 218 studentů ze 13 států.

Evropa složená ze zrníček rýže, hlemýžď táhnoucí k Eifellovce na zádech místo ulity mešitu nebo výtvarné varování, že smícháním barev duha nevznikne, to je namátkou pestrá směsice dojmů z migrace na plakátech mladých umělců.

Výtvarník Jiří Toman svým plakátem například upozorňuje, že každý z nás může být migrantem: „Náš úhel pohledu, co je zdejší a co je cizí prvek, je jen jedna strana papíru a z té druhé strany to vnímají naopak. Pro ně jsme cizí. Vždy je to o úhlu pohledu, která strana je přední a která zadní,“ říká.

Téma je to podle Tomana aktuální, zvlášť pro studenty vysokých škol, kteří migranty kolem sebe vídají, obohacuje to prý vnímání světa.

Někteří autoři v uměleckých dílech ovšem nezobrazili jen pozitivní dopady migrace.

„Studenti prostřednictvím plakátů dokážou debatovat o velice seriózních tématech, je to vtipné, inteligentní. Zahajují tím diskuzi o tématech, o kterých se lidé neradi baví, migrace je u nás vnímána velice negativně, je to spíš negativní tabu a nikdo se o tom nebaví,“ říká Jiřina Dienstbierová, ředitelka Rady pro mezinárodní vztahy, která soutěž a putovní výstavu pořádá.

Je podle ní pěkné vidět, že každý má jiný názor. Vnímání jiného prostředí je díky zahraničním příspěvkům pestré o to víc. Výstava bude v DOXu k vidění do 27. června.

Martin Dorazín, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme